SON DAKİKA

ArnavutköyArnavutköyden Manşet Haberler

Arnavutköy insan kaçakçılığının yeni üssü mü?

Arnavutköy’de  insan kaçakçıları cirit atıyor.Son günlerde medyada Arnavutköy adı insan kaçakçılığı ile duyulur oldu.

Son olarak geçen hafta Arnavutköy Karaburun’dan hareket eden ve Kilyos açıklarında durdurulan tekneden yaşadışı yollarla Romanya’ya gitmeye çalışan 102 Suriyeli çıktı.

Sahil Güvenlik Marmara ve Boğazlar Bölge Komutanlığı ekipleri, Arnavutköy Karaburun’dan hareket eden bir teknede çok sayıda kişinin yasa dışı yollardan Romanya’ya götürülmek istendiği bilgisini üzerine harekete geçti.

Sarıyer Kilyos sahilinin yaklaşık 3,5 mil açıklarında durdurulan tekneye yapılan operasyonda, Romanya’ya kaçak yollardan gitmek isteyen Suriye uyruklu çoğu kadın ve çocuk 102 kişi yakalandı. Yapılan inceleme sonrası Türkiye’de oturma izinleri bulunan Suriyelilerin, yasadışı yollarla Romanya’ya gitmek istediği tespit edildi. Suriyeliler, İstinye Devlet Hastanesi’nde sağlık kontrolünden geçirilirken, tekne personeli bir kişinin ise gözaltına alındığı bildirildi.(hurriyet)

ARNAVUTKÖY’DE BİR KAÇAK CESEDİ

Akşam’dan DEVRİM TOSUNOĞLU – METE YILMAZ’ın yaptığı bir diğer haber ise Arnavutköy’de insan tacirlerinin akılalmaz yöntemlerini tüm açıklığıyla ortaya koyuyor.

Darp edilerek öldürülen ve Arnavutköy’deki açık bir araziye bırakılan erkek cesedi jandarmayı harekete geçirdi. Cesedin bir kaçağa ait olma ihtimali üzerinde duran jandarma, bir evde kaçakların yaşadığı yönünde ihbar alınca hemen hareket geçti.

NİJERYA VE BANGLADEŞ UYRUKLULAR

Eve operasyon düzenleyen jandarma, çok sayıda Nijeryalı ve Bangladeşli kaçağı yakaladı. Öldürülen kişinin de burada kaldığı ve adının Faruk olduğu tespit edildi. Evdekilerin ifadesini alan jandarma, 4 kişinin cinayete karıştığını belirledi. Bu kişilerden Amin T. yakalanınca ifadesinde şunları söyledi: “İmran ve Opu, Faruk’u Yunanistan’a götürmek için İran’a çağırdı. Faruk gelince, Van’a götürdüler. Yaya olarak Türkiye’ye girdiler. Karda yürüdükleri için bacaklarında ağrı ve morarmalar olmuştu.”

‘BATTANİYEYE SARIP ÇIKARDILAR’ 

İmran ve Opu’nun Faruk’tan ek para istediklerini anlatan Amin T., vermeyince Faruk’u dövdüklerini anlatarak şunları söyledi: “Olay günü Faruk yatıyordu. Hava alması için battaniyeye sararak dışarı çıkardılar. Evden çıkardıklarında yaşıyordu.”

250 TL’LİK EVLERE 1500 DOLAR KİRA

Jandarmanın soruşturması sırasında insan tacirlerinin kullandığı ilginç yöntemler de ortaya çıktı. Konaklamak için İstanbul’un Sultançiftliği, Arnavutköy gibi merkeze uzak ilçelerini tercih eden insan tacirleri, dikkat çekmemek adına tek katlı bahçe içinde evler kiralıyor. Apartmanlarda kaçak barındırmak riski olduğu için, istedikleri tarzda bir ev buldukları zaman kaçırmıyorlar. Hatta kira bedeli 250-300 TL’yi geçmeyen daireler için 1500 dolara kadar ödeme yapmayı göze alıyorlar.

‘MASRAF’ ADI ALTINDA EK PARA TALEBİ

Yurtdışından kaçak yollarla Türkiye’ye getirilenler Avrupa’ya gönderilmeden önce aylarca insan tacirlerinin kiraladığı evlerde tutuluyor. Dışarı çıkmalarının kesinlikle yasak olduğu kaçaklardan bir süre sonra ‘masraflar’ adı altında ek para talep ediliyor. Yiyecek, içecek ve barınma ücreti olarak gösterilen bu parayı vermeyenler ise sistematik olarak dövülüyor, işkence ediliyor.

Benzer Haberler