SON DAKİKA

ArnavutköyBölgeden Haberler

Arnavutköy’de ATM’den para çekenlere büyük tuzak

ATM dolandırıcıları bu sefer Arnavutköy Devlet Hastanesi’ne gelenleri hedef aldı.

Arnavutköy Devlet Hastanesi önünde bulunan bir bankaya ait ATM cihazında bir düzenek olduğunu fark edilince, durum polise bildirildi.Genelde vatandaşların maaş çekmek için kullandığı ATM içine, kart kopyalayıcı ve kamera konulduğu yapılan incelemede ortaya çıktı.Polis olayla ilgili soruşturma başlattı.

Kart dolandırıcılarına karşı ne önlem alınabilir?

*MÜMKÜN olduğu kadar bakımlı, temiz görünüşlü ve iyi ışıklandırılmış ATM’leri tercih edin.

*PIN numaranızı tuşlarken ATM’ye iyice yaklaşarak arkadan ve yandan görüntülenmemek için perdeleme yapın.

*ATM etrafında şüpheli kişiler görürseniz, klavyenin üzerinde bir kabarıklık ve aydınlatma panelinin üzerinde genelde kalın-siyah bir nokta şeklinde casus kamera görürseniz ya da şüphelenirseniz, kesinlikle o ATM üzerinde işlem yapmayınız. 155’e ihbarda bulunun.

*KARTINIZ sıkışsa dahi tanımadığınız kişilerin size yardım teklifini kabul etmeyin ve size bankayı aramanız için verdiği telefonu ve telefon numarasını kullanmayın. Telefonunuzdan bankanızı arayarak kartınızı kullanıma kapattırın.

*KARTINIZ ATM içerisinde kalırsa, makina iade etmezse siz de bir kart sıkıştırma mağduru olabilirsiniz. Dolandırıcılar sizden sonra gelip özel bir kıskaç vasıtası ile kartınızı çekip alabilir ve kullanabilir. Hemen bankanızı arayıp kartınızı kullanıma kapattırın.

*KUYRUKTAKİ kişiler ile aranızda yeterli mesafe olup olmadığını kontrol edin. Paranızı aldıktan sonra fazla bekleme yapmadan uzaklaşın.

*BANKANIZDAN ya da polis merkezinden aradığını söyleyen kişilerle, ne kadar inandırıcı olurlarsa olsunlar (arayan numara bankanın call center numarası gibi görünebiliyor) kesinlikle şifrenizi paylaşmayın.

haber:arnavutkoyden.com/Engin Akpınar

Benzer Haberler