SON DAKİKA

Arnavutköyden Manşet HaberlerGüncel Haberler

Arnavutköy’de insan kaçakçılığı

İnsan tacirlerinin elinden fidye vererek kurtulan Bangladeşli Shohedul İslam İstanbul’da yaşanan insanlık dramını ortaya çıkardı. İslam’ın ifadesiyle aylarca küçücük bir evde aç susuz rehin tutulan 40 kaçak kurtarıldı.


POLİS ve savcılık ifadelerine göre, Bangladeşli Shohedul İslam (23), Avrupa’ya gitmek için insan kaçakçılarıyla anlaştı. Dubai-Umman-İran-Van-İstanbul hattında yapılan yolculuğun ardından Türkiye’ye getirilen İslam, 40 Bangladeş ve Nepalli ile birlikte Arnavutköy’de 3 odalı bir gecekonduda rehin tutularak ailelerinden fidye istenildi. Ailesi çeteye 5 bin dolar verince 6 ay rehin tutulan İslam, İran sınırına götürülerek serbest bırakıldı. İslam, ülkesine gitmek yerine kalan arkadaşlarını kurtarmak için Ankara’ya gelerek Bangladeş’in Ankara Büyükelçiliği’ne sığındı. Büyükelçilik, olayı polise bildirdi.

ÜÇ KİŞİ YAKALANDI

Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube ekipleri çalışma başlatılırken İstanbul polisiyle de bilgi paylaşımında bulundu. Pazar günü yapılan operasyonda çete üyeleri olduğu iddia edilen Muhammed Raju (25) ve Belayet Hussin (30) Ankara’da yakalandı. 2 şüpheli “insan ticareti ve cinayet” suçlamasıyla önceki gün tutuklandı. Amin Joshum da İstanbul’da yakalandı. İmran Joshum aranıyor.

İkisi açlıktan öldü

Rehin tutulan Shohedul İslam’ın savcılık ifadesinde anlattıkları vahşeti ortaya çıkardı. İslam, “Küçücük bir odada üst üste kalıyorduk. Aç bırakıp şiddet uyguladılar. Pencereleri kapalı ortamda 6 ay kaldık. Aynı odada kaldığım 2 kişi açlıktan, şiddetten ve hastalıktan öldü. Daha önce de 4 kişi ölmüş, onları da götürüp atmışlar” dedi. Arnavutköy’deki 3 odalı evde tutulan 40 kaçak kurtarılırken polis kayıp 6 cesedi arıyor.

basın

Benzer Haberler