SON DAKİKA

ArnavutköyArnavutköyden Manşet Haberler

Arnavutköy’de kiralık ev kalmadı

Suriye’de ki iç savaştan kaçarak Türkiye’ye sığınan Suriyeliler çadır kentlerde barınırken, ekonomik durumu iyi olan aileler ise Türkiye’nin değişik il ve ilçelerinde ev kiralıyor. İstanbul’a gelen Suriyeliler İstanbul’un değişik ilçelerinde ev kiralıyor. Suriyelilerin tercih ettiği ilçelerden biri olan Arnavutköy’de bu sebeple hem ev kiraları yükseldi hemde yerli halk kiralık ev bulmakta zorlanıyor.

Tanrıverdi, “Arnavutköy kırsal bölgede olduğu için tercih ediliyor”
Arnavutköy’de emlak sektöründe çalışan Emrah Tanrıverdi Suriyelilerin Arnavutköy’de bir çok ev kiraladıklarını belirterek, “İç savaş nedeniyle Suriye’den Türkiye’ye gelen sığınmacılar Hatay, Kilis gibi sınır illerimizde yapılan çadırkentlerde kalıyor. Ancak durumu iyi olan sığınmacılar ise Türkiye’nin değişik illerinde ev kiralayıp ailesiyle kalıyor. Arnavutköy’de de bu durum olcukça yüksek. Arnavutköy’ün biraz daha kırsal bölgede kalması ve diğer ilçelere göre kiraların düşük olması nedeniyle Arnavutköy tercih sebebi oluyor” diye konuştu.

Altınkaynak, “Ev kiraları yükseliyor”
Arnavutköy’de esnaflarından Bedrettin Altınkaynak Suriyelilerin Arnavutköy’de ev kiralamaya başlamasıyla ev kiralarının yükseldiğine dikkat çekerek, “Arnavutköy’de kiralar diğer ilçelere göre daha düşüktü. Ancak Suriyeliler Arnavutköy’de ev kiralamaya başlayınca ev kiralarında da bir yükselme oldu. Bunun en büyük etkenlerinden birisi Suriyelilerin Arnavutköy’de ev kiralamalarıdır. Kiralık ev sayısı düşünce yerli halk ev bulmakta oldukça zorlanıyor” ifadelerini kullanarak Arnavutköy’de kiralık ev bulmanın zor olduğuna ve fiyatların yükseldiğini vurguladı.

Haber: Arif Sapmaz

Benzer Haberler