SON DAKİKA

ArnavutköyArnavutköyden Manşet Haberler

Arnavutköy’den Alman Büyükelçisi Geçti

Uluslarası bir nakliyat şirketi olan EMS, Hadımköy’deki tesislerinde Almanya’nın Ankara Büyükelçisi Eckart Cuntz’u misafir etti. Arnavutköy Belediye Başkanı Haşim Baltacı’nın da davetli olduğu tanıtım kokteylinde büyükelçi ve başkan bir süre sohbet etti. Büyükelçi Cuntz, çok önemli bir sanayi bölgesi olan Arnavutköy’de bulunmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

İstanbul’un gözde sanayi merkezi Hadımköy, Almanya Büyükelçisi Eckart Cuntz’u misafir etti. Hadımköy’de 17 bin metrekare kapalı alanı ve 14 bin metrekarelik tesisiyle dünyanın önde gelen nakliyat şirketlerinden EMS Nakliyat’ın daveti üzerine gelen Alman Büyükelçi Eckart Cuntz’u, Arnavutköy Belediye Başkanı Haşim Baltacı ile birlikte şirket yöneticileri karşıladı.

Cuntz; “Türkiye, Almanya’nın En Büyük Partneri”

Firmada yapılan sohbet toplantısında Almanya’nın Ankara Büyükelçisi Eckart Cuntz, 2011 de Türklerin Almanya’ya ilk gelişlerinin 50. yılı münasebetiyle kutlamalar yapılacağı bilgisini verdi. Büyükelçi Cuntz, 50 yıl evvel misafir işçi olarak Almanya’ya gelen Türklerin, bugün yatırımcı ve işveren konumuna geldiğini söyledi. Cuntz, 2004 senesinde 2 bin 100 Alman kökenli şirket varken şu an 4 binin üzerinde şirket olduğunu söyledi. Almanya’nın Türkiye’nin en büyük ekonomik partneri olduğunu söyleyen Cuntz, bu başarının Arnavutköy’de de karşılarına çıkmasından büyük mutluluk duyduğunu ifade etti.

“Türk Kökenli Alman Vatandaşlarıyla Gurur Duyuyorum”

Arnavutköy Belediye Başkanı Haşim Baltacı, Almanya ile Türkiye arasındaki ticaret kapasitesinin her geçen gün arttığına işaret ederek, Almanya’da yaşayan Türk nüfusunun da Almanya’nın gelişmesine önemli katkılar sağladığını ifade etti. Büyükelçi Cuntz buna karşılık, Almanya’nın Türkiye’ye daha fazla mal sattığını kabul ettiklerini ancak yılda 4,5 milyon Alman turistle dengenin sağlandığını ifade etti. Bu arada Cuntz, Türk kökenli Alman vatandaşlarından da gurur duyduğunu sözlerine ekledi. Almanya’da yaşayan Türklerin seçimlerde oy kullanabilmeleri için yapılacak çalışmada yetkinin Türk makamlarında olduğunu belirten Büyükelçi, kendisinin mektupla oy kullandığını, Türkiye’nin de böyle bir çalışma yapabileceği tavsiyesinde bulundu.

Benzer Haberler