SON DAKİKA

Arnavutköyden Manşet HaberlerGüncel Haberler

Arnavutköylüler sokakta saldırıya uğramaktan korkuyor

İstanbulluların en çok nelerden korktuğu ile ilgili yapılan araştırmada Arnavutköy ile ilgili ilginç bir sonuç ortaya çıktı.

Yıldız Teknik Üniversitesi (YTÜ) Bilimsel Araştırma Projeleri Koordinatörlüğü, İstanbul’un korku haritasını çıkardı.

ARNAVUTKÖYLÜLER MAHALLE DIŞINDA SALDIRI KORKUSU TAŞIYOR

Araştırma, suç korkusunun İstanbul’un hangi ilçelerinde yoğun, hangilerinde daha az olduğunu da gösterdi. Korkunun çok yüksek olduğu ilçeler, Küçükçekmece, Çekmeköy, Esenler, Beyoğlu, Çatalca iken, en düşük olanlar ise Bakırköy, Adalar, Kadıköy, Kartal, Beşiktaş. Mahallesinin dışına çıktığında birisinin saldırısına uğramaktan korkanlar ise daha çok Bağcılar, Arnavutköy, Bahçelievler, Şile, Esenyurt, Beylikdüzü’nde oturuyor. Bu korkunun en düşük olduğu ilçeler de Bakırköy, Sarıyer, Adalar, Beşiktaş, Kartal ve Kadıköy. Ankete katılanlardan sadece yüzde 2.2 kalabalık ortamlarda bulunurken, suçtan korunmak için hiçbir önlem almayanların oranı da yüzde 21.

SUÇ KORKUSU İLETİŞİMİ AZALTIYOR

Ekipte yer alan Ömer Bilen, “Suç korkusu, bireyin suç ve kişiye suçu anımsatan sembollere karşı geliştirdiği duygusal reaksiyon ya da kaygı olarak adlandırılıyor. Bir başka deyişle suçun toplum içinde yarattığı güvensizlik duygusu suç korkusu olarak adlandırılabilir. Suç korkusu, bugün modern toplumun en ciddi problemlerinden biri olarak görülüyor. Suç korkusu, gece sokağa çıkamama, sosyal aktivitelere katılamama, başkaları ile iletişimin azalması, silah alma gibi sonuçla doğurabiliyor” diye konuşuyor.içerik kaynak:akşam gazetesi

Benzer Haberler