SON DAKİKA

Arnavutköy

İSKİ:İmrahor’da yıkım direnişe rağmen sürecek

İSKİ:Yıkımlar sürecek
İSKİ:Yıkımlar sürecek

İski seçim öncesi ve sonrası tüm uyarılara rağmen, su havzalarına ev yapanların evlerinin en kısa sürede yıkılacağı duyurusunda bulundu.

İSKİ, bazı vatandaşların seçim sürecinde bütün uyarılara rağmen barajların koruma havzalarında kaçak bina yaptığını açıkladı ve bu kaçak binaların mutlaka yıkılacağını duyurdu. İSKİ Genel Müdürlüğü, Arnavutköy İmrahor’da’ da 29 Mart yerel seçimleri fırsat bilinerek başlatılan kaçak yapılaşma sonucunda, Alibeyköy Barajı ‘ nı besleyen derelerin mutlak koruma alanında 64 kaçak bina inşa edildiğini, bunların yıkımı sırasın da çıkan olaylarda 9 personelin yaralandığını, bir aracın yakıldığını. 22 araçta ise maddi hasar meydana geldiğini bildirdi.

İSKİ’den yapılan yazılı açıklamada, su kaynaklarının korunmasının ve yağışla gelen suların baraj ve göllere ulaşmasının, su havzalarının yapılaşmaya karşı korunmasıyla mümkün olduğu belirtildi. Bu çerçevede kurumun su kaynaklarını korumak için kaçak yapılara izin vermediği, denetimler neticesin de baraj, göl, dere mutlak ve kısa koruma bandında inşa edilen tüm yapıların yıkıldığı, Orta ve uzun mesafeli koruma alanlarında inşa edilen yapılarla ilgili olarak da yasal işlem başlatıldığı dile getirilen açıklamada, şu bilgilere yer verildi : ” Arnavutköy ilçesi İmrahor Mahallesi ‘nde 29 Mart 2009 yerel seçimleri fırsat bilinerek hızlı bir kaçak yapılaşma başlamış, gerekli uyarılar yapılmasına rağmen inşaatlar durdurulmamıştır.

İstanbul ‘ un su kaynaklarından Alibeyköy Barajı ‘nı besleyen Gülgen Deresi ve Kocaman Deresi ‘ nin mutlak koruma alanında inşa edilen 64 adet kaçak yapının yıkımı için yapı sahipleri idaremizce ikaz edilmiş, ancak söz konusu yapılar yıkılmamıştır.

” İSKİ, kaçak inşaatların sahiplerinin yıkmaya yanaşmaması Üzerine dere mutlak koruma alanında yer alan bu yapıları yıkma kararı verildiğini ve 8 Nisan 2009′ dan itibaren yıkımlara başlandığını bildirdi, Yıkım sırasında İSKİ personelini ‘ ve araçlarına taşlı sopalı saldırı olduğunu açıklayan İSKİ. ” Bu saldırılarda 6 personelimiz yaralanmış, 5 aracımızda maddi hasar meydana gelmiştir. Şiddetli saldırılar üzerine jandarma ekiplerinin de destek verdiği yıkım çalışmaları ileri bir tarihe ertelenmiştir.

” Açıklamada, kalan 61 kaçak yapının yıkımına dün tekrar başlandığını, ancak ekiplerin yeniden şiddetli saldırıyla karşı karşıya kaldığı belirtilerek. ” Saldırılarda 3 personelimiz yaralanmış, 1 aracımız yakılmış, 17 aracımızda maddi hasar meydana gelmiştir, jandarma kuvvetlerinin ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi Zabıta ekiplerinin de hazır bulunduğu yıkım çalışmalarında 5 kaçak yapı yıkılmış, ancak idaremiz ekiplerine yönelik şiddetli saldırılar üzerine yıkıma ara verilmiştir. ” denildi.

Açıklamada, basın organlarının kaçak yapıları yıkım faaliyetlerini haber olarak veriş üslupları da eleştirildi ve şunlar kaydedildi : ” Söz konusu haberlerde ve kullanılan başlıklarda, İSKİ ‘ nin vatandaşın kurallara uyarak yapmış olduğu konutları yıktığı izlenimi verilmiş, kaçak olarak imarsız ruhsatsız ve su kaynaklarını kirletici yapılar söz konusu haberlerde adeta meşrulaştırılmıştır. ” İstanbul ‘ un içme suyu kaynaklarının korunması İSKİ ‘ nin öncelikli görevidir. Her ne pahasına olursa olsun içme suyu havzalarının mutlak ve kısa mesafeli koruma alanlarında hiçbir surette yapılaşmaya müsaade edilmeyecek, buralarda kaçak İnşa edilen yapılar İstanbul ‘ un geleceği için yıkılacaktır. ” denilen yazılı açıklamada, vatandaşların arsa veya konut alırken mağdur olmamak için mutlaka İSKİ ‘ den bilgi almaları uyarısı yapıldı.

Kaynak:İski

Benzer Haberler