SON DAKİKA

ArnavutköyBölgeden HaberlerGüncel HaberlerVideo Galeri

“Kanal İstanbul” tanıtıldı: İçeride tanıtım, dışarıda protesto!

Arnavutköy’de yapılacağı resmi olarak açıklanan “Kanal İstanbul” projesini halka tanıtmak için Arnavutköy Belediyesi Kültür Merkezi’nde yapılan toplantıya kapı önündeki vatandaşların protestoları damga vurdu.

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı tarafından hazırlanan ve “Kanal istanbul Projesi Halkın Katılım Toplantısı” adını taşıyan bilgilendirme toplantısına vatandaşların yoğun ilgisi oldu. Çevre ilçe ve köylerden katılanların da olduğu toplantıya alınmadıklarını ve kapıda kaldıklarını beyan eden; projenin geçtiği güzergahta yaşayan köylüler bu durumu ve açıklanan çed raporunu protesto ettiler.

EN ÖNEMLİ HEDEF ÇEVRE FELAKETİNİ ÖNLEMEK

Avcılar, Küçükçekmece, Başakşehir ve Arnavutköy sınırları içerisinde gerçekleştirilmesi planlanan Kanal İstanbul Projesi halkı bilgilendirme toplantısı gerçekleştirildi. Bilgilendirmeyi Kanal İstanbul Proje Koordinatörü Bora Erdem yaptı. Erdem, projenin açıklanmasıyla birlikte farklı kurum ve kuruluşlar ve üniversiteler tarafından alternatif yolların tespit edilmesi, su kalitesiyle ilgili analiz çalışması ve finansa yönelik çalışmaların yapıldığını belirtti. Erdem, projedeki en önemli hedef olarak tehlikeli tankerlerden dolayı olası çevre felaketini önlemek olduğunu vurguladı. Erdem, proje sırasında 1,5 milyar metre küp hafriyat çıkarılacağını söyledi.

ENDİŞELER DİLE GETİRİLDİ

Açıklamanın ardından vatandaşlar arsaları ve evleri ile ilgili mağduriyet yaşayıp yaşamayacaklarını yetkililere sorular sordu. Bazı vatandaşlar projeye ilişkin memnuniyetlerini ifade ederken, bazıları da mağduriyet yaşamak istemediklerini ve endişelerini dile getirdi. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Çevresel Etki Değerlendirmesi İzin ve Denetim Genel Müdürlüğü Genel Müdür Yardımcı Ali Rıza Tanas vatandaşların her birinin mağduriyetlerine raporda yer vereceklerini söyledi.

SALONDA VE DIŞARIDA TARTIŞMALAR YAŞANDI

Salonun dolu olmasından dolayı aralarında muhtarların da bulunduğu çok sayıda vatandaş dışarıda kaldı. Bina girişi çevik kuvvet polisleri tarafından kapatılırken, vatandaşlar ve polis arasında zaman zaman tartışmalar da yaşandı. Bir TOMA’nın bina girişinde hazır bekletildiği görüldü.

Yaklaşık 2 buçuk saat süren toplantı konuşmaların ardından olaysız şekilde sona erdi.

arnavutkoyden.com / Engin Akpınar

Benzer Haberler