SON DAKİKA

ArnavutköyArnavutköyden Manşet HaberlerBölgeden HaberlerGüncel Haberler

Arnavutköy Kent Konseyi Toplandı Ama…

Arnavutköy Kent Konseyi 2. Olağan Genel Kurul Toplantısını gerçekleştirdi. Kent Konseyi’nin toplantılarını geç yapıldığını öne süren siyasi parti temsilcileri ve STK temsilcileri tepki gösterdi.

Arnavutköy’ün sorunlarının çözümü için STK (Sivil Toplum Kuruluşları), siyasi partiler, kurum amirleri, muhtarlar ve vatandaşların öneride bulunarak sorunların çözümüne katkı sağlanması için kurulan Kent Konseyi 2. Olağan Genel Kurul Toplantısını gerçekleştirdi. Toplantıya Arnavutköy Kaymakamı Hürrem Aksoy, Arnavutköy Belediye Başkanı A. Haşim Baltacı, STK ve siyasi parti temsilcileri, muhtarlar, kurum amirleri ve vatandaşlar katıldı.

Kurumlar arasındaki dayanışma sağlanmalı
Kent Konseyi 2. Olağan Genel Kurul Toplantısında bir konuşma yapan Arnavutköy Kaymakamı Hürrem Aksoy, kent konseyinin bölgenin huzuru ve refahı için önemli olduğunu dile getirdi. Aksoy, “Kent konseyi Arnavutköy’de huzur ve refahın sağlanması için kuruldu. Bunun için siyasi parti ve STK temsilcilerimiz bu toplantıları önemsemelidirler ve gerekli duyarlılığı göstermelidirler. Kent konseyi bölgenin geleceğinin konuşularak bu çerçeve de kurumlara katkı sunacak bir birim olmalıdır. Ayrıca kent konseyinin faaliyetlerinin önemsenmesi kurumların birbirleri arasında dayanışmayı sağlayacaktır. Arnavutköy’de kent konseyinin olduğu bilinmiyor. Bu yüzden kent konseyinin birçok alanda görevler üslendiğini vatandaşlarımıza çok iyi anlatmamız gerekiyor” diye konuştu.

Baltacı amacın bölgeye hizmet olduğunu söyledi
Arnavutköy Belediye Başkanı A. Haşim Baltacı ise konuşmasında, “Bizim amacımız bölgemize daha iyi hizmet yapmaktır. Bunun için canla başla çalışıyoruz. Hizmet noktasında kent konseyi de bölgemize çok şey katacaktır. Kent konseyi yerel yönetimlerin yeniden yapılandırılması süresince, daha modern bir anlayışla geleceğe taşımak adına yapılmış olan düzenlemelerden bir tanesidir. Merkezi yönetimin ve yerel yönetimin o ilçede bulunan sivil toplum örgütlerinin, kamu yöneticilerinin, muhtarların ilçe hakkında düşündüklerini, ilçe hakkında yapılmasını arzu ettiklerini, yönetilen alanda katılımcı bir anlayışla yansıtılması adına oluşturulmuş bir konseydir” dedi.

Aygenli; “Kent konseyi yeni bir oluşum”
Kent konseyi Başkanı Kemal Aygenli ise yaptığı konuşmada, “Kent konseyi yeni bir oluşumdur. Bu yüzden daha çok çalışmamız ve daha çok çaba sarf etmemiz gerekiyor. Bugüne kadar yeterli derece de katılım sağlayamadık. Gerek siyasi parti temsilcilerimiz gerekse STK temsilcilerimiz katılım göstermiyor. Ancak toplantılar yapılıyor ve çalışmalar sürüyor” dedi.

Dal; “6 ayda iki toplantı yapılacaksa katılmamızın bir anlamı yok”
Kent konseyi başkanı Kemal Aygenli’nin toplantılar yapılıyor demesi üzerine toplantılar hakkında bilgi sahibi olmayan siyasi parti temsilcileri ve STK temsilcileri tepki gösterdi. Saadet Partisi Arnavutköy İlçe Başkanı Yusuf Dal toplantılar hakkında bilgi sahibi olmadıklarını ve 6 ay içinde 2 sefer toplanıldığını belirterek, “Böyle olacaksa bizim katılmamızın bir anlamı yok. 6 ay içinde kent konseyi iki sefer toplandı. Kent konseyi 6 ayda 2 sefer yapılan toplantı ile başarısız bir tablo çizdi. Bu durumda kent konseyi görevini yapmamış oluyor veya bizlere bilgi verilmiyor” dedi.

Kent konseyi başkanına sorduk belediye başkanı cevapladı
Kent konseyi Başkanı Kemal Aygenli’ye kent konseyinin bütçesini sormamız üzerine Belediye Başkanı A. Haşim Baltacı yazılı bir not göndererek Belediye tarafından ayrılan bütçenin 200 Bin TL olduğunu Kent Konseyi Başkanı Kemal Aygenli’ye aktardı. Sorulan bir soruya Belediye Başkanının yazılı bir notla Kent Konseyi Başkanına aktarması ile Arnavutköy Belediye Başkanı A. Haşim Baltacı adeta kent konseyi başkanlığını yönetiyor imajı verdi. Kent Konseyi Başkanı Kemal Aygenli Belediyenin baskısı altında mı? soruları akıllara geldi. Ayrıca ayrılan 200 Bin TL olarak ayrılan bütçenin nerelerde kullanılacağı belirtilmedi. Kent Konseyi Başkanı Kemal Aygenli’nin ayrılan bütçe sorusuna cevap verememesi ise toplantıya katılanların Kent konseyi başkanı ve yönetiminin belediye tarafından ayrılan bütçeden haberi yok yorumlarına neden oldu. Daha sonra kent konseyine katılan yönetim kurulu üyeliğine seçilen isimler oylamaya sunularak kabul edildi.

Haber: Salih Sütlan

Benzer Haberler