SON DAKİKA

ArnavutköyArnavutköyden Manşet HaberlerBölgeden HaberlerGüncel Haberler

Saadet Partisi Arnavutköy Teşkilatı Kapı Kapı Dolaşıyor

Arnavutköy Belediyesi’nin İSKİ faturalarındaki Evsel Katı Atık vergisindeki yaptığı artışa itiraz eden Saadet Partisi Arnavutköy İlçe Teşkilatı kahvehane ve dernekleri dolaşarak vatandaşı zam konusunda bilgilendiriyor.
Arnavutköy Belediye’sinin Mart Ayı Meclis toplantılarında gündeme gelen ‘Evsel Katı Atık Toplama Ücretleri’ konusu Saadet Partisi Arnavutköy Belediyesi Meclis Üyesi Hıfzı Kekeç’in tepkisine neden olmuştu. Her İSKİ abonesinin faturasına ortalama 7.6 TL civarında ekstra bir yük bineceğine dikkat çeken SP’liHıfzı Kekeç’e MHP’li Meclis Üyeleri de destek vermişti. Ancak, oy çoğunluğunu elinde bulunduran Ak Partili meclis üyelerinin evet oyu ile İSKİ aboneleri tükettikleri her metreküp için 47 kuruş daha fazla ödemek zorunda kalmıştı. Saadet Partisi Arnavutköy İlçe Teşkilatı Arnavutköy Belediyesi’nin İSKİ faturalarındaki Evsel Katı Atık vergisindeki yaptığı zamma tepki gösteren Saadet partililer kapı kapı, sokak sokak, kahvehane kahvehane dolaşarak yapılan zammı vatandaşlara anlatıyorlar.

Oy çokluğu ile kabul edildi
Saadet Partisi Arnavutköy İlçe Başkanı Yusuf Dal ve Saadet Partisi Arnavutköy Belediyesi Meclis Üyesi Hıfzı Kekeç  partililerle Arnavutköy Beykonağı Kafeterya’da bir toplantı yaptı. Toplantıda bir konuşma yapan Arnavutköy İlçe Başkanı Yusuf Dal, “Yapılan zamlar hak değil. İmar planları ve emlak vergileri ile imha ettikleri Arnavutköylü’ye şimdi de İSKİ faturalarındaki Evsel Katı atık Vergisi ile bir darbe daha vuruluyor. Belediye Meclisi’ndeki Metreküp’te 47 kuruş artı KDV olmasının doğru olmadığını söyledik. Ancak bu takdir görmedi, kabul gördü. Komisyonda yeniden incelenmesini istedik ve MHP’li meclis üyeleri de bu talebimizi desteklemesine rağmen mevcut iktidarın çoğunluğundan dolayı bu kabul gördü. Geçmişte de olduğu gibi Arnavutköy’de gerek imar planlarında gerekse bölge ile ilgili emlak vergilerinin yüzde 300-400’lere varan bir zam artışları toplumu ciddi manada maddi zarara uğratmıştı. Biz o dönemde de yapmış olduğumuz basın açıklamaları ile sokak çalışmaları ve meclisteki tutumumuzla tepkimizi ortaya koymuştuk. Ancak bu sefer bu işi halkımıza daha iyi anlatmak için kapı kapı, kahve kahve, sokak sokak gezerek halkımızı bilgilendirmek istedik” diye konuştu.

Dal“En yüksek vergiyi Arnavutköy ödüyor”
Konuşmasına devam eden Dal en yüksek verginin Arnavutköyde olduğunu belirterek, “Gittiğimiz her yerde bunun doğru olmadığını, hak olmadığını, Arnavutköy Belediyesi’nin gardiyan belediyecilik anlayışında olduğunu ifade ediyoruz. İstanbul’da zaten en yüksek bedelle ödemiş olduğumuz çöp vergisine ek olarak şimdi de evsel katı atık vergisi olarak yine en yüksek bedelle biz ödüyoruz. Yaptığımız araştırmalarda bunu doğruluyor. Mukayese etmek adına baktığımızda Bağcılar Belediyesi bu bedeli 25 kuruş olarak belirlerken, sosyo-ekonomik durumu Bağcılar’dan çok daha zayıf olan ilçemizde bu bedel 47 kuruş olarak görülüyor. Halkımızın yüzde 80’inin asgari ücretle çalıştığını biliyor bu yöneticilerimiz” dedi.

Haber: Arif Sapmaz

Benzer Haberler