SON DAKİKA

ArnavutköyDuyurular

Saadet Partisi Arnavutköy Teşkilatından Arakan Mitingine Davet

Saadet Partisi İstanbul İl Başkanlığı Myanmar’ın Arakan (Rakhine) eyaletinde Haziran ayı başında çıkan etnik çatışmalar Müslümanlara yapılan zulümler için miting düzenliyor.

Birleşmiş Milletler’e göre Myanmar’ın Bangladeş sınırındaki Arakan’da yaşayan 800 bin Rohingyalı Müslüman ‘dünyanın en çok zulüm gören topluluklarından’. Budist ağırlıklı Myanmar halkından dilleriyle de ayrılan ve azınlıkta kalan Rohingyalı Müslüman halk Arakan’ın yüzyıllardır vatanları olduğunda ısrar etseler de hükümet onların Hindistan alt kıtasından yakın zamanda göç ettiğini öne sürüyor. Yangon yönetimi bu görüşe dayanarak Rohingyalıları anayasasında yerli gruplar arasında saymayarak vatandaşlık hakkı tanımıyor. Vatandaş olmadıkları için en temel haklardan olan eğitim ve sağlık hizmetlerinden mahrum bırakılan Arakanlı Müslümanlar Haziran ayından beri Müslüman oldukları için inanç temelli şiddete maruz kalıyorlar. Saadet Partisi İstanbul İl Başkanlığı Myanmar’ın Arakan (Rakhine) eyaletinde yaşanan bu zulüm için 5 Ağustos’ta Kadıköy Meydanında Saat 15:00’da bir miting düzenleyerek Arakanlı Müslümanlara destek çağrısı yapılacak.

15 Otobüs Kaldırılacak
Saadet Partisi Arnavutköy İlçe Başkanı Yusuf Dal konuyla ilgili bir açıklama yaparak, “Saadet Partisi olarak dünyanın neresinde olursa olsun hiçbir zulme rıza gösteremeyiz, sessiz kalamayız. Bu yüzden Arakan’dan, Doğu Türkistan’a, Filistin’den Suriye’ye, akan Müslüman kanını tel’in etmek ve tüm zalimleri lanetlemek üzere bir miting kararı almış bulunuyoruz. Hadis-i Şerifte belirtildiği üzere ‘Bir haksızlık gördüğünde önce elinizle, elinizle gücünüz yetmiyorsa dilinizle, buna da gücünüz yetmiyorsa buuz edin’ denmektedir. Bu yüzden bu konuda sessiz kalmamız imkansızdır. Yine başka bir Hadis-i Şerifte ise ‘Ey iman edenler birbirinizi sevin. Birbirinizi sevmedikçe iman etmiş olamazsınız. İman etmedikçe de cennete giremezsiniz’ diye buyrulmuştur. 5 Ağustos Pazar Günü Kadıköy Meydanına Saadet Partisi Arnavutköy İlçe Teşkilatından 15 otobüs kaldıracağız. Tüm Arnavutköy halkının “Zalimlere Lanet Mitingi”ne katılmasını davet ediyoruz. Bizler iftar sofralarımızda iftarlarımızı açarken Arakan’da yaşayan Müslüman kardeşlerimizin katledilmesine rıza göstermediğimizi gelin hep birlikte Kadıköy Meydanında haykıralım. Unutmayalım ki, Haksızlığın karşısında susan dilsiz şeytandır” diye konuştu.
http://www.youtube.com/watch?v=doUEzKfFCzs

Haber: Arif Sapmaz

Benzer Haberler