SON DAKİKA

Yurt

Seçimin ardından ilk zam elektriğe geldi

Seçimlerin ardından enerjide ilk zam geldi. Türkiye Elektrik Ticaret Taahhüt Anonim Şirketi (TETAŞ), dağıtım ve görevli tedarik şirketlerine sattığı elektrik enerjisinin kilovatına yüzde 6 zam yaptı.

Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yayımlanan Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu (EPDK) kararına göre; TETAŞ tarafından, dağıtım ve görevli tedarik şirketlerine bugünden geçerli olmak üzere aktif elektrik enerjisi bedeli 16.32 Krş yerine 17.32 Krş/kWh olarak uygulanacak.

EPDK kararında, enerji tarifelerinde değişiklik yapılması konusunda TETAŞ’a değişiklik teklifi verme yetkisi de tanındı. Buna göre, dağıtım ve görevli tedarik şirketleri açısından makroekonomik göstergelerde meydana gelebilecek değişikliklerden veya sair nedenlerden dolayı TETAŞ tarafından EPDK’ya tarife değişikliği teklifinde bulunulması durumunda, EPDK tarafından yapılacak inceleme ve değerlendirme sonucu alınan kurul kararı çerçevesinde tarife değişikliği yapılması yönünde karar alındı.

ZAM, TÜKETİCİYE YANSIYACAK MI?
Bu karara göre Kurul, 31 Mart 2014 tarihli toplantısında dağıtım şirketleri tarafından genel aydınlatma alt abone grubundaki tüketicilere ve dağıtım şirketleri tarafından dağıtım sistemi kullanıcılarına ve görevli tedarik şirketleri tarafından serbest olmayan tüketiciler ile serbest tüketici olmasına rağmen tedarikçisini seçmeyen tüketicilere 1 Nisan 2014 tarihinden itibaren uygulanmak üzere yeni tarifeleri açıkladı.
EPDK’dan alınan bilgiye göre tarifeyi oluşturan kalemlerde artış ve azalış yönünde küçük değişiklikler olmakla birlikte, nihai tüketici fiyatlarında herhangi bir değişiklik olmadı. (haberdemi)

Benzer Haberler