SON DAKİKA

ArnavutköyArnavutköyden Manşet Haberler

Semader’den “Anadolu’dan Afrika’ya Şefkat Eli” konferansı

Arnavutköy Semader Afrika’da ki yoksulluğa dikkat çekmek için Anadolu’dan Afrika’ya Şefkat Eli adlı bir konferans düzenledi. Konferansa konuşmacı olarak Afrika’da görev yapan Op. Dr. Fahrettin Er katıldı. Er, görev yaptığı Nijer’de yaşadıklarını katılımcılara anlattı. 

Arnavutköy Kültür Merkezinde düzenlenen programda, Dr. Fahrettin Er, Afrika’da bir grup Türk doktoruyla yaptıkları tedavi ve ameliyatlarla orada yaşanan yoksulluğu gösteren fotoğrafları sinevizyon gösterisi ile vatandaşlarla paylaştı. Afrika’da hiç doktor yüzü görmemiş ve aç insanların yaşadığını belirten Er, Türk doktorları olarak bir ekip kurarak Afrika’ya gittiklerini ve birçok hastayı tedavi ettiklerini ifade etti. Er, Türkiye’deki hayırseverlerin yardımlarıyla Nijer’de bir çok su kuyusu açıldığını ve su kuyularının Afrika için çok önemli olduğunu vurguladı.
Semader-1
“Afrika’da en büyük sorun beslenme ve barınmadır”
Op. Dr. Fahrettin Er Nijer’de yaşadıklarından çok etkilendiğini belirterek, “Bir insana yardım etmek için onun dilini bilmek gerekmiyor. Orada binlerce insanı tedavi ettik. Çok sayıda su kuyusu açtık. Bunlar Afrika için çok önemli çalışmalar. Başta Nijer olmak üzere Afrika ülkelerinde en büyük sorun beslenme ve barınmadır. Orada çok zor şartlarda hastaları tedavi ettik. Çünkü yeterli araç gerece ulaşma şansımız yoktu. Ama bize tedavi olmak için kilometrelerce uzaklardan gelirlerdi. Afrika insanı Anadolu insanının şefkatli ve merhametli elini bekliyor. Türkiye’den geldiğimizi söyleyince gözlerinin içi gülüyor. Bölgedeki Türk okulları ülkemiz insanına karşı sevgi bağı oluşturmuş. Afrikalı, Türklere ‘iyi yürekli beyaz adam’ tabirini kullanıyor. Sömürüden dolayı beyaz insana duyduğu öfke yerinin Türkler sayesinde sevgi almış. Açlıktan çocuklar ölmemesi için Afrika insanına şefkat elimizi uzatalım” diye konuştu. Dr. Fahrettin Er, konuşması sırasında yaptıkları ameliyatlar ile orada yaşanan yoksulluğu gözler önüne seren fotoğrafları slayt olarak göstererek o an yaşanılanları anlattı.

Haber: Arif Sapmaz

Benzer Haberler