SON DAKİKA

Arnavutköyden Manşet HaberlerKritik Haber

“1/5000’lik Arnavutköy İmarlarında Revizyon”

belediyebaskani-hasm-baltaci

Arnavutköy Belediyesi Taşoluk Hizmet Binası’nda yerel basın temsilcileri ile kahvaltılı toplantıda bir araya geldi.

Başkan Baltacı geçtiğimiz hafta basının karşısındaydı. Basın toplantısına görev süreleri içerisindeki 1 yıllık süreci değerlendirerek başlayan Baltacı, toplantının neredeyse tamamını İmar konusuna ayırdı.

BU KADAR TEPKİ BEKLEMİYORDUK

Yediden yetmişe her kesimin şikayet ettiği 1/5000’lik İmar Planlarına bu derece tepki beklemediklerini söyleyerek söze başlayan Arnavutköy Belediye Başkanı Ahmet Haşimi Baltacı, “Ancak, ne yazık ki herkesin memnun olacağı bir plan yapılması da mümkün değil.

Bu süreçte birçok vatandaşımız itirazlarını Büyükşehir Belediyesi’ne yaptılar. Bu itirazların değerlendirilmesi epey bir zaman alacaktır. Dolayısıyla bu durum da Belediyemizin 1/1000!lik planları hazırlamasını ertelemesini gerektiriyor. Herkesin itiraz ettiği planlara Belediye olarak bizlerin de bir takım itirazı oldu” dedi.

Arnavutköy Beldiyesi olarak Büyükşehir Belediyesi’ne birtakım önerilerle gittiklerine vurgu yapan Baltacı, “Planlar ile ilgili olarak 10 maddelik bir özet çıkardık. Ve dedik ki şuanki mevcut planlara revizyon kararını aldıralım. Özellikle vurgulamak istiyorum ki çok sıkıntılı olan birkaç bölgemiz vardı. Buralarda beklentilerimiz dışında bir yoğunluk oluştu. Bizler de yoğunluk noktasında bazı öneriler sunduk Büyükşehir Belediyesine. Hedefimiz Mart Ayı’ndaki meclis toplantılarına planların revize edilmiş hali ile sunmak. Nisan ve Mayıs ayı gibi de kendi meclisimizde 1/1000’lik planları kabul ederek uygulamaya geçmeyi hedefliyoruz.”

1/5000’lik planlardaki sıkıntıların 3 ana başlık altında toplandığına dikkati çeken Baltacı, yoğunlukların anlaşılması noktasında muazzam bir bilgi kirliliği yaşandığına vurgu yaptı ve şöyle konuştu; “Ne yazık ki planlar askıya çıktığı günden bu yana Arnavutköy’de birileri kasıtlı bir şekilde bilgi kirliliği yaratıyorlar. İnsanları yanlış bilgi ve ifadelerle yanlış yönlendiriyorlar. Kim olursa olsun, hangi Belediye yada hangi siyasi fikir olursa olsun İSKİ’nin yönetmeliklerine uymak zorundadır. Bu çığırtkanlık yapanlara şunu söylemek istiyorum, bekara karı boşamak kolaydır.”

Ayrıca başkan Baltacı, Büyükşehir Belediyesi’ne sundukları öneriler arasında düşünülen 270 bin kişilik nüfus yoğunluğunun üzerine çıkmadan yoğunluğun fazla verildiği yerlerden az verilen yerlere doğru bir kaydırma yapılacağını belirtti.

belediyebaskani-hasm-baltaci“MÜLKİYET HAKKI KORUNACAK”

Bir hektar alan üzerinde kaç kişinin yaşayacağının hesaplandığı yoğunluklarda bazı bölgelerde düzenlemeler yapılacağına değinen Baltacı, en büyük sıkıntının ifrazı yapılmış ve ruhsatlı yapılarda yaşandığını söyledi. Bu tür yerlere yeni planlara göre yeni donatı alanlarının planlandığını gördüklerine dikkat çeken Baltacı “Bizim de zaten en büyük itirazımız bu noktada yaşandı. Yaklaşık 300 adet itirazımız var bu şekilde olan yerlerle ilgili. Biliyoruz ki esas olan şey vatandaşımızın mülkiyet hakkıdır. Bu nedenle de vatandaşımızın ifrazı yapılmış ruhsatlandırılmış yapıları üzerine yeni donatılar getirilerek mağdur edilmesine müsaade edemeyiz” dedi.

“YOLLAR EVLERİN ÜZERİNDEN GEÇMEYECEK”

Planlar ile ilgili olarak yol akslarında da belli başlı sıkıntılar yaşandığına vurgu yapan Baltacı, şöyle devam etti; “Geçmişte 15 metrelik yollar, hazırlanan 1/5000’lik planlarda gözükmüyor. Çünkü 1/5000’liklerde 15 metre genişlik ve altındaki yollar gözükmüyor. Yol güzergahlarının evlerin üzerinden geçtiği yönünde vatandaşlarımızın itirazları oldu. Yaptığımız incelemeler sonucunda gerçekten mağdur edildiğini gördüğümüz vatandaşlarımız için bizler yien Belediye olarak itirazlarımızı yaptık. İtirazlarda sonuç alamayacağımız bazı istisnai durumlarda da 1/1000’lik planları hazırlarken sağa sola kaydırmak sureti ile çeşitli düzenlemeler yapacağız.”

“BİRİLERİNİN CANI ACIYACAK, BENİM DE CANIM YANDI..!”

Başkan Baltacı 1/5000’lik planlarda yaşanan aksaklıkları ve planladaki en büyük itirazların yağıldığı konuları bu sözlerle ifade ederken, “Elbette herkesin memnun olması mümkün değil. Birilerinin canı yanacaktır. Benim de kendime ait mülkerimde çok büyük hak kayıplarım oldu. Ben de vatandaşlarımız gibi canı yananlardan biriyim” dedi.

“ART NİYETLİLERİN TEPKİLERİNİ DİKKATE ALMIYORUZ”

İmar planları ile ilgili olarak askı süresi içerisinde yaşanan itirazlara, tepkilere, toplantı ve protesto yürüyüşlerine de değinen Baltacı, burada üslubunu biraz sertleştirdi ve protesto yürüyüşlerinde özellikle kendi şahsı ile ilgili yapılan değerlendirme ve ithamları çok sert bir dille eleştirdi.

Planların askıda kaldığı süre içerisinde vatandaşların göstermiş oldukları tepkilere değinen Baltacı, “Demokrasinin gereği olarak saygı duymalıyız bu tür tepkilere de. Ancak, niyetleri sorgulamak gerekli. Kahvehanelerde yapılan toplantılar oldu. Belediye binamızın önüne kadar gelerek tepki gösterenler oldu. Bunlar gayet doğal tepkilerdir. Fakat, tepkiler dile getirilirken insanları belden aşağı vurmamak gerekiyor” dedi.

Özellikle protesto yürüyüşleri ve basın açıklamalarını organize edenleri sert bir dille eleştiren Baltacı, şöyle konuştu; “Bu işlerin öncülüğünü yapanların, daha doğrusu vatandaşlarımızı provake edenlerin toplumda karşılık bulmayan fikirlerle toplumun itibarını kazanamamış insanlar olduğunu gördük. Bu tür insanlar ne yazık ki her fırsatı değerlendirmeye çalışarak bizleri bel altından vurmaya çalışıyor.. Belediye binamıza yapılan yürüyüş esnasında belediyede değildim. O gün orada olsaydım çıkar vatandaşlarımıza en doğru bilgileri verirdim. Daha sonra izlediğim video görüntülerinden gördüm ki, önderlik yapan kişiler ne yazık ki toplumda yer edinememiş ve sürekli kargaşa çıkarmaya çalışan kişilerdir. Benimle yaşadıkları kişisel problemlerini Belediye kurumuyla bağdaştırmaları ve imarı da bir malzeme olarak kullanmalarına anlam verebilmek mümkün değil. Ben hiçbir zaman şahsi kaygılarımı, hizmet verdiğim Belediye kurumuna bulaştırmadım. Eğer ki hak ve adalete inanıyorlarsa bir insanı bir başka insan yada topluluk karşısında ofsayta düşürmeye çalışmaları vicdansızlıktır.”

“RANT BENİM YAKAMIN UCUNDAN BİLE GEÇMEDİ”

Belediye binası önünde yapılan protesto yürüyüşü esnasında kendisine yönelik ‘Rantçı Haşim’ diye bağıran insanların aslında kendilerinin rantçı olduğunu iddia eden Baltacı, “Aslında o gün orada beni eleştirerek alt etmeye çalışanların kimler olduğuna bakmak gerekiyor. Hepsini çok iyi tanıyorum. Hayatlarını birilerinin kanları üzerinden geçiren kişiler bana rantçı diye bağırarak slogan attılar. Rant benim yakamın ucundan bile geçmez” dedi.

Bu sözlerinin ardından gazetecilerin sorularını yanıtlayan Belediye Başkanı Ahmet Haşimi Baltacı, önümüzdeki yaz ayı içerisinde en büyük hizmetin yollar ile ilgili olacağını söyledi. Alt yapı çalışmaları nedeniyle birçok yol ve kaldırımın bozulduğuna dikkat çeken Baltacı, 2010 yazı içerisinde en önemli programlarının yollar olduğunu ifade etti.

“HARAÇÇI VE TAŞOLUK CEZALANDIRILMADI”

İmarla ile ilgili olarak en büyük hak kayıplarının yaşandığı Haraççı ve Taşoluk’un cezanaldırılmaya mı çalışıldığı yönündeki bir soruya Baltacı, “Bir cezalandırma söz konusu değil. Neye göre cezalandırılıyor ki acaba. Son seçimlerde en büyük oyu Karlıbayır Mahallesi’nden aldım. Evet belli başlı aksaklıklar var ancak Taşoluk ve Haraççı’da bu durum daha fazla gibi görülüyor ama öyle değil. Yapılacak olan revizyona Haraççı ve Taşoluk’taki aksaklıklarda eklendi. Takviyeler yapılacak” diyerek cevap verdi.

İki adet kapalı Pazar projesi ile de bölgeye yeni hizmetlerin sunulacağını ifade eden Baltacı, kapalı Pazar projesi ile de insanların yağmur ve çamur içerisinde pazarlarda alışveriş yapmasının önüne geçileceğini söyledi.

BALTACI: “CHP BUNU HEP YAPIYOR”

Planlar ile ilgili olarak yaşanan son olaylar ve siyasi partilerin ilçe temsilcilerinin yaptığı açıklamalara yönelik sorulan bir soruya ise Baltacı şöyle cevap verdi;

“Bu plan, İmar Komisyonu’ndan oy birliği ile geçti. Bugün bizleri camii çıkışlarında yaptıkları basın açıklamaları ile eleştirenlerin Büyükşehir Belediyesi’ndeki temsilcileri ise bu planlara evet oyu verdiler. Şimdi kendi içlerinde bir tezatlık yaşanmıyor mu? Oy verip evet dedikleri bir planı şimdi neden eleştiriyorlar anlayabilmiş değilim. Bunun adı fırsatçılıktır ve Cumhuriyet Halk Partililer de bu fırsatçılığı her zaman yapıyorlar.”

HASTANE TEMMUZDA

Arnavutköy Devlet Hastanesi’nin açılacağı tarih ile ilgili de bilgi veren Baltacı, “Hastane başhekim, başhekim yardımcısı, hastane müdürü ve personel atamaları yapıldı. Özellikle röntgen ve görüntüleme sistemleri ile ilgili eksikliklerin tamamlanmasına çalışılıyor. Mart ayı içerisinde de büyük ölçüde personel atamaları tamamlanacak. Hastane tahmin ediyorum ki Haziran ve Temmuz ayı içerisinde büyük ölçüde hizmet verecek düzeye gelecektir” dedi.


Benzer Haberler