SON DAKİKA

ArnavutköyArnavutköyden Manşet Haberler

Arnavutköy Sazlıbosna’da Kutlu Doğum Haftası konferansı

Arnavutköy ilçesine bağlı Sazlıbosna Mahallesi bu yıl 6. Kez “Kutlu Doğum Haftası” programına ev sahipliği yaptı. Arnavutköy Müftülüğü, Arnavutköy Belediyesi ve Sazlıbosna Halkının katkılarıyla Sazlıbosna meydanında 6. Kez düzenlenen ve geleneksel hale gelen “Kutlu Doğum Haftasına vatandaşlar yoğun ilgi gösterdi

Saygı duruşu ve istiklal marşının ardından,  günün önemine uygun konuşmalar yapıldı. Kuran-ı Kerimi okuma Dünya birincisi Selman Okumuş Kuran ziyafeti herkesi büyüledi.. Daha sonra ilahi grubu ilahi ve kasideler eşliğinde tek kişilik nefis bir Mevlevi gösterisi sunuldu.

İnsan onuru ve İslam

Düzenlenen Kutlu doğum haftası programına katılamayan Arnavutköy Müftüsü Muhammed Lütfi Öksüz adına Arnavutköy merkez cami imamı Salih Baş katılarak bir konuşma yaptı. Baş; yaptığı konuşmasında şunları söyledi: İslâm’ın, insan onurunu merkeze alarak tesis ettiği insan anlayışının esaslarını Hz. Peygamberin  çağlar üstü örnek hayatında, sünnet-i seniyyesinde, söz ve davranışlarında, en genel hatlarıyla da Veda Hutbesi’nde görmek mümkündür.

Barış ve huzur ancak Kuran-ı Kerim ile olur

Gerçekleşen programda bir konuşma yapan Fatih üniversitesi İlahiyat Fakültesi Yrd. Doç.Dr. Hasan Yenibaş, “Hz.Peygamber ve İnsan Onuru” konulu bir konuşma yaptı. Yenibaş konuşmasında, Hz. Peygambere peygamberlik görevi verilmeden önce Arap toplumunda yaşanan karanlık günleri, peygamberlik görevi Hz. Muhammed’e (S.A.V) verildikten sonra  cahiliye toplumunda yaşanan değişimin ve dönüşümün  önemine vurgu yaptı. ”Bugün dünyada yaşanan maddi ve manevi sıkıntıların kaynağı inançsızlık hastalığıdır, Yaşanan kan, gözyaşı, kin ve nefretin dinmesi, Peygamber efendimizin sünneti seniyyesine ve o büyük peygamberin en büyük mucizesi olan Kuran-ı Kerime sarılmak, onun yolundan gitmekle mümkündür. Osmanlı imparatotluğunun 700 yıl dünya ya hükmetmesinin asıl sırrı burada saklıdır. Ecdat gittiği her yere bugünkü gibi kan, gözyaşı, açlık, sefalet değil,  Adalet, sevgi, saygı,  Allah, Peygamber sevgisini götürmüş, insanların barış, huzur ve Mutluluk içerisinde kardeşçe yaşamalarını sağlamıştır” dedi.

Emekli imamın sözleri buz kestirdi “Ölen kadının başı oldu domuz kafa”

sazlbosna-kutlu-dogum-2013-emekli-imam

Arnavutköy Sazlıbosnada düzenlenen kutlu doğum haftasına damgasını vuran isim ise 104 yaşında emekli imam Ali Yıldırım oldu. Düzenlenen programda sahneye davet edilen Ali Yıldırım konuşmasında sazlıbosna meydanında toplanan vatandaşlara 1936 yılda İstanbul da bir camide imamlık yaptığı dönemde başından geçen bir olayı şu şekilde anlattı. ‘‘Değerli hanım kardeşlerim beyefendiler bu bir hikaye değil bizzat şahit olduğum ve yaşadığım  bir olay özelikle hanım kardeşlerimin dikkat etmelerini istiyorum. 1936 yılında İstanbul da Yahya efendi caminde 1 yıllık imamken öğlen namazını kıldık cemaat camiden çıktı o sırada kapının tam önünde kravatlı üstü başı temiz bir zat yanıma yaklaştı. Hocam ailem vefat etti bir cenazemiz var cenaze namazını kılar mısınız dedi. Bende tabi neden olmasın dedim. Cenaze geldi namazı kıldık cenaze omuzlardan Teşvikiye mezarlığa götürüldü cenazeyi defnettik. Cenazeye gelen yakınları tanıyanlar herkes cenaze sahibine başın sağ olsun taziyelerini verdiler herkes gitti. sadece ben ve o beyfendi kaldık en son bir dua okuyayım ve gideyim dedim mezarın başına oturdum bismillahirahmanırahim dedim. Öyle bir deprem oldu ki az kalsın yere düşecektim dedim ki bu deprem İstanbul’un içinden olmuşsa bütün binalar yerle bir olmuştur. Toparlandım bir baktım mezardan sesler gelmeye başladı imdat imdat inanılmaz acı bir ses ölenin yakını yanıma geldi ne oluyor hocam dedi. bende dedim ki vallah bilmiyorum. ölen şahıs nasıl öldü diye sordum. o beyefendi de dedi ki morgtan alıp getirdik yoksa bayıldıda bizmi öldük sandık dedi mezarlıkta bulunan görevliyi çağırdık mezarı açmasını istedik mezar açıldı birde baktık ki ölen kişinin başı olmuş domuz kafa kafası simsiyah olmuş yanmış sordum dedimki henim hanım hayatta ne yapardı da böyle olmuş o beyfendi de şu yanıtı verdi. ben eşime bak artık emekliye ayrıldık seninde zamanın geldi başını ört diyorum oda Müslümanlıkta böyle bir şey yok. Eğer Müslümanlık başını örtmekse öyle Müslümanlık olmaz olsun diyordu. Bende o beyfendiye  döndüm dedim ki bak gör eşiniz şimdi ne halde. daha sonra mezarı kapattık. oradan ayrıldık. Sazlıbosnada gerçekleşen Kutlu doğum haftasına katılan herkes bir anda buz kesildi…

Gerçekleşen program sonunda katılımcılara yemek ve lokum  ikram edildi

arnavutkoyden.com/salih.sütlan

Benzer Haberler