SON DAKİKA

ArnavutköyGüncel Haberler

Arnavutköy’de her 5 haneden 1’ine sosyal yardım

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin Nisan ayında hizmete sunduğu sosyal yardım başvuru panelinden sosyal yardım başvurusunda bulunan ve süreci olumlu sonuçlanan kişilerin profili çıkarıldı. Buna göre Arnavutköy Sultangazi’nin ardından ilçedeki hane oranı bakımından en yüksek yardımın yapıldığı ikinci ilçe oldu.

İstanbul İstatistik Ofisi’nin açıkladığı verilere göre, İstanbul’da her 7 haneden 1’i İBB’ne Nisan ayında sosyal yardım talebi ile yardım başvurusu yaptı. İBB bünyesinde sosyal yardım amacıyla açılmış olan internet sitesinde yapılan başvuru sayısı Nisan ayında toplam 682.697 olarak kaydedildi. Her haneden sadece bir kişinin başvurabildiği sistemde, başvuran kişilerin hanede yaşadıkları diğer kişilerle birlikte değerlendirilmesiyle toplam 2.6 milyonu aşan bir nüfusun sosyal yardımdan faydalanmak istediği görüldü. Sosyal destek kapsamına alınanlar arasında mesleğini belirtenler içinde en yüksek orana işçiler, bir mesleği olmayanlar, ev hanımları ve tekstil çalışanlarının sahip olduğu gözlendi.

“Arnavutköy’de yaklaşık her 5 haneden 1’ine İBB sosyal yardımı”

Sosyal destek kapsamının yapıldığı ilçede bulunan hane sayısı içindeki pay açısından Sultangazi % 20,09, Arnavutköy 19,74 ve Sultanbeyli 17,48 oranları ile ilk sıralarda yer aldılar. Sultangazi’de 26081, Arnavutköy ‘de 13458 ve Sultanbeyli’de ise 13728 hane sosyal yardımlardan faydalandı. Buna göre Arnavutköy’de bulunan her 5 haneden 1’ine İBB sosyal yardımda bulundu.

Sosyal yardımın en fazla yoğunlaştığı ilçe ise 45468 hanenin yardım aldığı Esenyurt olurken, Bağcılar 28833 hane ile ikinci sırada yer aldı. Beşiktaş, Kadıköy ve Bakırköy ise en az oranda sosyal destek kapsamında alınan ilçeler oldular.

En fazla başvuru kadınlardan

Sosyal destek almaya hak kazananların yüzde 52,4’ünü kadınlar, yüzde 47,6’sını erkekler oluşturdu. Başvuranların yüzde 77’si evli, yüzde 23’ü ise bekâr hanelerden oluştu.

İBB sosyal yardıma başvurmak için tıklayınız.

arnavutkoyden.com/Engin Akpınar

Benzer Haberler