SON DAKİKA

ArnavutköyBölgeden Haberler

Bakan Kurum açıkladı: “Ömerli bölgesinde 1 milyon metrekare kamulaştırma”

İstanbul Sanayi Odası’nın meclis toplantısında sanayi sektöründe yapısal dönüşüme yönelik çalışmalar hakkında bir konuşma yapan Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, bazı sanayi sektörlerinin İstanbul’un dışına taşınmasından bahsederken Arnavutköy Ömerli’de 1 milyon metrekarelik bir alanın kamulaştırılacağından bahsetti.

“Arnavutköy Ömerli bölgesinde 1 milyon metrekare kamulaştırma”

Bakan Kurum, “Tekirdağ’da yaklaşık 10 milyon metrekare bir sahanın da OSB amaçlı kamulaştırılmasına yönelik çalışmalar başlatıldı. Arnavutköy Ömerli bölgesinde 1 milyon metrekare alan da lojistik amaçlı kamulaştırılacak” dedi.
İstanbul’un Türkiye sanayi üretiminin yüzde 35’ini gerçekleştirdiğini belirten Bakan Kurum, sanayi sektörü istihdamı içindeki payının ise yaklaşık yüzde 17 olduğunu ifade etti.

Arnavutköy/Ömerli

Ülke genelinde onaylanan çevre düzeni planlarında; sanayi alanlarının planlamalarını da yaptıklarını kaydeden Bakan Kurum, “Bazı sanayi sektörlerimizin İstanbul’un merkezi yerlerinden dışarı çıkarılması, çok daha yeni ve modern alanlara taşınması önemli. Devir işlemleri tamamlanan İstanbul Hadımköy’deki 1.5 milyon metrekarelik alanın planlama çalışmalarımız devam ediyor. Satış faaliyetlerine ağustos ayında, inşa faaliyetlerine de ekim ayında başlıyoruz. İstanbul’da şehir içinde sıkışmış sanayi alanlarımızın şehir dışına taşınması noktasında çok büyük bir adımı atmış olacağız” dedi

“Organize Sanayi Bölgeleri anlamında Avrupa Yakası’nda 2-3 yer…”

İSO Yönetiminin uzun süredir dile getirdiği Avrupa ve Anadolu yakalarından birer tane nitelikli sanayi bölgesi oluşturma çalışmaları olduğunu ve kısa sürede bunu sonuçlandıracaklarını söyleyen Kurum “Organize Sanayi Bölgeleri anlamında bir talep söz konusu. Avrupa Yakası’nda 2-3 yeri çalışmış durumdayız. Bu konuda projeler geliştirebiliriz. Hem TOKİ hem İller Bankası Genel Müdürlüğümüz ile Bakanlığımız nezdinde bu talepleri iletebiliriz. Sanayicimizin yeni yatırım yapacağı neresi varsa bu noktada biz sanayicilerimizle ortak proje geliştirebiliriz. Bununla ilgili birlikte çalışabiliriz. Hem 49 yıllık kiralama modeliyle olabilir hem TOKİ ve milli emlak genel müdürlüğü bünyesinde yapabiliriz” dedi.

arnavutkoyden.com / Engin Akpınar

Benzer Haberler