SON DAKİKA

ArnavutköyBölgeden Haberler

Bu yaz Karaburun’da 1128 kişi boğulmaktan kurtarıldı

Yaz günlerinde sık sık boğulma ve ölüm haberleri ile gündeme gelen Karaburun’da yazın başından beri toplam 1128 kişinin cankurtaran tarafından kurtarıldığı açıklandı.

Arnavutköy’e bağlı Karaburun ve Yeniköy mahallelerinde bulunan toplam 3500 m2’lik sahil şeridi İstanbul’dan gelen insanları özellikle hafta sonu kendine çekiyor.Fakat son günlerde neredeyse herhafta 2-3 ölüm haberi gelmeye başlayan bölgede aslında birçok boğulma olayının ölüm yaşanmadan sonlandığı ortaya çıktı.Buna göre Karaburun ve Yeniköy’de Mayıs ayından itibaren toplam 1128 kişi cankurtaran tarafından kurtarıldı.

RİP AKINTILARA DİKKAT

rip_akintida_kurtulmaDaha çok Karadeniz’de oluşan rip akıntıları tehlike arz eden ve boğulma riskini arttıran bir faktör. Bu akıntı, kıyıya ulaşan dalgaların geri dönüşleri sırasında oluşuyor. Sabit, aniden oluşan ve gezici olmak üzere üç tür rip akıntı mevcut. ‘Çeken akıntı‘ olarak da bilinen rip akıntısı, hemen hemen her denizde görülebiliyor. Belirti olarak, denizin belirli bir noktasında su rengi diğer bölgelerden açık şekilde farklı oluyor, suda gözle görülebilir biçimde ilerleyen köpükler bulunuyor. Rip akıntısına kapılan biri çok iyi yüzme bilse de boğulabilir.Karaburun ve Yeniköy sahillerinde de genelde boğulma vak’alarında bu durum gözlenmekte.

CANKURTARANLAR İSTANBUL’DA 3949 KİŞİYİ KURTARDI

İstanbul genelinde 15.05.2015 tarihinden beri İstanbul genelinde 12 İlçede, 46.100 m. Uzunluğundaki 36 Plajda, 431 cankurtaran toplam 3949 kişinin hayata tutunmasını sağladı.

EN ÇOK BOĞULMA OLAYI ŞİLE VE KARABURUN’DA

Açıklanan bilgilere göre cankurtaranların kurtardığı kişi sayısına göre en çok boğulma olayı 1372 kişi ile Şile sahilleri ve 1128 kişi ile Karaburun ve Yeniköy sahillerinde yaşandı.Cankurtaranlar vatandaşların uyarılara kulak asmadığından yakınırken;yapılan başlıca hataları şöyle sıralıyor:” Cankurtaranların uyarılarına dikkat etmiyorlar, emniyet bariyerlerinin dışına çıkıyorlar, güvenlik olmayan bölgelerde denize girmekte ısrar ediyorlar.”

CANKURTARANLARDAN BOĞULMA ANINDA HAYATTA KALMA TÜYOLARI

  • Boğulma gibi durumlarda asla panik olmayın
  • Herhangi bir akıntı karşısında sakin olun, o akıntıya karşı koşmayın
  • Yüzerken fenalık geçirdiğiniz anda sudan çıkın. Dinlenip kendinizi hazır hissedince tekrar girebilirsiniz
  • Deniz derinleştiğinde ayağınız yerden kesilebilir. Soğukkanlı bir şekilde adım atın
  • Çocuğunuza yüzme eğitimi sağlayın. Bilinçli olmak hayat kurtarıyor
  • Denize girmeden önce alkol almayın
  • Cankurtaranların görev yapmadığı sahillerde denize girmeyin

Haber:Arnavutkoyden.com/Engin Akpınar

Benzer Haberler