SON DAKİKA

ArnavutköyBölgeden HaberlerGüncel Haberler

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan 3.Havalimanı incelemesinde

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, yapımı Arnavutköy’de tüm hızıyla süren İstanbul’un üçüncü havalimanının inşaatında incelemelerde bulundu.

Erdoğan’ın bulunduğu helikopter, inşaat alanı üzerinde bir süre tur attı. Erdoğan, daha sonra inşaatın bulunduğu alana giderek yetkililerden brifing aldı. Erdoğan’a bakanlar Binali Yıldırım, Berat Albayrak, Veysel Eroğlu ve Fatma Gül Demet Sarı da eşlik etti.
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, dün 2014 yılı Haziran ayında temeli atılan İstanbul’un üçüncü havalimanı inşaatındaki çalışmaları yerinde inceledi. Erdoğan ve beraberindekiler, havalimanı inşaatına Cumhurbaşkanlığı Tarabya Yerleşkesi önüne inen helikopterle gitti. Hareketi öncesinde helikopterde bomba uzmanı polisler tarafından köpekle arama yapıldı. Erdoğan’ı Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, Çevre ve Şehircilik Bakanı Fatma Güldemet Sarı, Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanvekili Göksel Gümüşdağ bir süre bekledi. Erdoğan, beraberinde Berat Albayrak’la birlikte makam aracıyla yerleşkeden çıkarak helikoptere bindi.

HAVADAN İNCELEDİ
Cumhurbaşkanı Erdoğan, 3. Havalimanı’nın bulunduğu bölgeye saat 14.30 sıralarında geldi. Erdoğan, bir süre helikopterle havada dolaşarak havalimanı inşaatını kuşbakışı inceledi. Ardından helikopter, havalimanı inşaatına yaklaşık 5 kilometre mesafedeki yüklenici firma İGA’nın merkez ofisinin bulunduğu alana iniş yaptı.
1.5 SAATLİK BRİFİNG
Cumhurbaşkanı Erdoğan ve beraberindekilere burada İGA yetkilileri tarafından havalimanı inşaatında süren çalışmalarla ilgili brifing verildi. Yaklaşık 1,5 saat süren brifingin ardından Erdoğan makam aracıyla havalimanı şantiyesini gezdi.
DÜNYANIN EN BÜYÜĞÜ 
Temeli 2014 Haziran ayında Arnavutköy İlçesi Yeniköy’de atılan üçüncü havalimanı, tüm etaplar tamamlandığında 150 milyon kapasiteyle dünyanın en büyük havalimanı olacak. Üç etapta tamamlanması planlanan havalimanının ilk etabının 2018’in şubat ayında tamamlanması hedefleniyor. Havalimanı ilk etap bittiğinde yılda 90 milyon yolcu kapasitesine sahip olacak.
Dünyanın en büyük şantiyelerinden üçüncü havalimanında ilk etabın 2018’in başına yetiştirilmesi için 16 ülkeden 13 binin üzerinde personel, çalışmalarını sahanın farklı bölgelerinde eş zamanlı ve aralıksız sürdürüyor. Projede 7 gün 24 saat 13 binden fazla kişi çalışıyor.
Proje bu çalışma sahası ve çalışan sayısı bakımından dünyanın en büyük şantiyelerinden biri olarak gösteriliyor. Dev otoparkları, alışveriş merkezleri, otelleri, sosyal ve dini tesisleri ile adeta bir şehir niteliğinde olacak havalimanı için şimdiden dünyanın birçok ülkesinden teklif geliyor. 2,5 yılda 6 milyar euroluk yatırımın yapılacağı havalimanı terminalinin ilk giriş noktalarında x-ray ve arama kapıları bulunmayacak. Metro, hızlı tren, otobüs gibi ulaşım seçeneklerinin bulunacağı havalimanına D-20 yeni kara yolu bağlantısı, 3.Köprü ve Kuzey Marmara Otoyolu Projesi de araçla ulaşımda katkı verecek.(haberdemi.com)

Benzer Haberler