SON DAKİKA

ArnavutköyBölgeden HaberlerGüncel Haberler

Emeti teyzeye yardım eli uzandı

Kar altında derme çatma bir barakada kalan anne-oğul ile ilgili konuyu takip ederek ilgili yetkilileri harekete geçirmek için yoğun çaba harcandı. Bu çabalar sonucunda 71 yaşındaki 20 yıllık Emeti Erzik ve oğlu Fedai (28) Arnavutköy Belediyesi Zabıta Müdürlüğü’ne bağlı ekiplerce teslim alındı ve Arnavutköy Belediyesi’nin Kozlar Mevkii’nde bulunan Kapalı Spor Salonu’nda misafir ediliyor.

Arnavutköy’de bir arla ortasındaki barakanın fark edilmesinin ardından, Arnavutköy Belediyesi’nden bir sorumlu müdür konuyla ilgili haberdar edildi. Emeti teyzenin, zihinsel ve fiziksel engelli oğlunun bu şartlarda o barakada durması halinde soğuktan donma ya da soba gazından zehirlenme ihtimalinin çok yüksek olduğu bilgisi de verildi. Belediye müdürü, konuyla derhal ilgileneceğini, ilgili müdürlüklere haber vereceği ve akabinde geri dönüş yapacağı bilgisini verdi. Ancak olayın üzerinden üç saat geçmesine rağmen olumlu bir haber alamayınca tekrar aranılan müdürle irtibat kuruldu. Müdür verdiği bilgide ilgili birimleri haberdar ettiğini, ancak yeterli araç ve ekibin bulunmadığını, şu anda bütün ekiplerin hastalarla uğraştığı bilgisini verdi. Bunun üzerine durumun vahametini tekrar özetleyerek özellikle bu gece müdahale edilmediği takdirde büyük bir felaket yaşanabileceği uyarısında bulunuldu.

BELEDİYE, BÜYÜKŞEHİRE HAVALE ETTİ

Olayın üzerinden 5 saat geçtikten sonra tekrar belediye müdürü ile iletişim kuruldu. Ancak elde yeterli araç olmadığını tekrar eden yetkili, sabah saatlerinden itibaren 80’in üzerinde hastanın hastanelere taşındığını, belediyenin bu tür bir sosyal tesisinin olmadığı, büyükşehir belediyesi 153’ün aranması gerektiğini söyledi. Bu arada Arnavutköy esnaflarından biri iletişime geçerek aileyi ziyaret etmek istediğini söyledi. Gerekirse evinde bir yerde misafir edeceğini bildiren esnaf ile birlikte Emeti teyzenin barakasına gidildi. Arnavutköy Belediyesi’nden ümidin kesilmesi üzerine 153’ü arandı. Ancak özürlü bir oğlu olduğu söylenince konunun Aile ve Sosyal İşler Bakanlığı’nın alanına girdiği ve 183 numaralı ilgili numaranın aranması gerektiği söylendi. Bu sırada zehirlenmeden korkan iki kişilik Erzik ailesi sobalarını söndürmüş, bir battaniyenin altında kendilerini soğuktan korumaya çalışıyordu.

BÜYÜKŞEHİR, AİLE VE SOSYAL İŞLER BAKANLIĞI’NA YÖNLENDİRDİ

Aile ve Sosyal İşler Bakanlığı’nın Alo Destek Hattı 183 numaralı telefon aranarak konu hakkında detaylı bilgi verildikten sonra, derhal olaya müdahale edeceklerini, Arnavutköy İlçe Emniyet Müdürlüğü’nün bilgilendirileceği ve kendi birimlerinin harekete geçeceği bilgisi geldi. Yaşanan yoğun telefon trafiğinin ardından Arnavutköy Belediyesi Zabıta Müdürlüğü’ne bağlı bir ekibin olay yerine gelmek üzere olduğu söylendi. Yaklaşık yarım saat sonra Arnavutköy İlçe Emniyet Müdürlüğü’ne bağlı bir ekip ile birlikte zabıtalar barakaya geldiler. Oğlu ile birlikte tarla içinde yer yer bir metreyi bulan karın içinden alınan Emeti teyze zabıta aracına bindirilerek Arnavutköy Belediyesi Kapalı Spor Salonu’na götürüldü. Burada kendilerine sıcak çay ve yemek ikramı yapıldı. Islak olan kıyafetleri değiştirilerek yenileri verildi.


emeti-teyze3BAKANLIK DUYARLI VATANDAŞLARA TEŞEKKÜR ETTİ

Sosyal belediyecilik olayının bu günlerde kendini göstermesi gerektiği bir zamanda, kötü bir olayın yaşanmaması için yapılan çabanın ardından, Arnavutköy’de isminin belirtilmesini istemeyen esnafa ve gazeteciye başta Aile ve Sosyal İşler Bakanlığı’ndan ve duyarlı vatandaşlardan olayın akameti ile bilgi aldıktan sonra teşekkür mesajları geldi.

Mustafa Selim  /  arnavutkoyden.com

emeti-teyze1

Benzer Haberler