SON DAKİKA

ArnavutköyArnavutköyden Manşet HaberlerBölgeden HaberlerGüncel Haberler

Has Parti Arnavutköy’de Haydar Yerdelen Güven Tazeledi

Has Parti Arnavutköy İlçe Başkanlığı 1. Olağan Kongresini Genel Başkan Numan Kurtulmuş’un ve 1500 kişinin katılımıyla gerçekleştirdi.
Has Parti (Halkın Sesi Partisi) Arnavutköy 1. Olağan Kongresi Arnavutköy Çakır düğün salonunda gerçekleşti. Kongreye Has Parti Genel Başkanı Numan Kurtulmuş, Has Parti Genel Başkan Yardımcısı Yusuf Engin, Has Parti İstanbul İl Başkanı Mehmet Bekaroğlu, İl Başkan Yardımcıları Türker Saltabaş ve Bayram Ali Akyüz, İstanbul İl Kurucular Üyesi Yusuf Gün, Has Parti İl Yönetim Kurulu Üyesi Mehmet Emin Batır, Esenyurt İlçe Başkanları Mustafa Tarım, Zeytinburnu İlçe Başkanı Abdülhakim Kaya, Sultangazi İlçe Başkanı İbrahim Güven, Kağıthane İlçe Başkanı Yusuf Acar, Bağcılar İlçe Başkanı Ali Bozkurt, Başakşehir İlçe Başkanı Serdal Gül, Sarot Termal Yönetim Kurulu Başkanı M. Emin Yerdelen, Arnavutköyspor Kulüp Başkanı Aziz Kadakal, İstanbul İl Mütevelli Heyeti Üyesi Hayri Pekçetin, Arnavutköy Muhtarlar Dernek Başkanı Fazıl Fidan ve muhtarların yanı sıra bir çok partili katıldı.

Yerdelen, “Arnavutköyün sorunlarına önem vermekteyiz”
Divan Başkanlığını Ali Sezai Badem’in kongre’de katip üyeleri ise Yusuf Gün ve Ali Kemal Göğünç oldu. Kongreye tek aday olarak katılan Haydar Yerdelen yaptığı konuşmada, “Bizler Halkın Sesi Partisi Arnavutköy İlçe Başkanlığı olarak Arnavutköyümüzün temel sorunlarına her şeyden daha fazla önem vermekteyiz. Arnavutköyümüzün sorunları ve çözümleri ile alakalı yapmış olduğumuz anketler sonucunda başlatmış olduğumuz imza kampanyaları ve girişimlerimiz hızlı bir şekilde sonuç bulmuştur. Örneğin ulaşım sıkıntısını giderebilmek için toplamış olduğumuz imzalar sonucu Belediye Arnavutköy’e ek otobüs seferleri başlatmıştır. Terkos, Tayakadın ve Karaburun bölgelerinin ulaşım sıkıntısını giderebilmek için toplamış olduğumuz imzalar ile İstanbul Ulaşım AŞ’ye ve gerekli tüm mercilere girişimlerimiz devam etmektedir. Arnavutköy’ün yıllardır kapalı olan imar durumu vatandaşların beklentisini karşılamamıştır. Arnavutköylülerin yüzde sekseni inşaat sektörünün değişik iş kollarında çalışıyor ancak iş yapamamaktadır. Arnavutköy’de yaşayanlar yıllardır çalışarak, didinerek, çocuğunun rızkından keserek yatırım yaptılar, başlarını sokacak bir ev umudu ile arsa aldılar. Şimdi ise en doğal hakları birileri tarafından ellerinden alınmıştır. Arnavutköy İlçe olduğunda vatandaş sevinmişti. Bölge gelişecek ve yatırımlar yapılacak diye ancak bu planlamanın bölgenin ve bölge insanının gelişmesini engellediğine şahit oluyoruz. Bölgede yaşayan insanları mağdur eden söz konusu imar planları, Toki ve Kiptaş için geçerli olmuyor. TOKİ’ye KİPTAŞ’a yandaşa var ama vatandaşa gelince yok. Bu nasıl adaletsizliktir. İnşallah bizler kalıcı çözümler hazırlamaktayız. Hazırladığımız çözümleri en kısa zamanda kent konseyi ile paylaşarak, faydalı olması yolunda caba sarf ediyoruz. Gençlik kollarımız önemli çalışmalara imza atıyor. Kardeş aile projemizde bugüne kadar atmışa yakın aile ziyaret edilmiş ve bunların içerisinden elliye yakın birinci dereceden yardıma ihtiyaçları olduğu tespit edilen ailelere yardım yapılmıştır. Gençlik partimiz için son derece önemli bir konuma sahiptir. Salonumuzda bulunan genç arkadaşlarımızı partimiz gençlik kollarına destek vermeye, bizlere yoldaşlık etmeye davet ediyorum” diye konuştu.

Bekaroğlu, “Oturduğunuz yerlerden sizi çıkaracaklar”
Kongrede İstanbul İl Başkanı Mehmet Bekaroğlu ise yaptığı konuşma da, “Arnavutköy başta olmak üzere İstanbul’un çok ciddi problemleri var. En temel problemlerden bir tanesi yerleşimdir. Biliyorsunuz bu konularla ilgili geçtiğimiz günlerde hükümet önemli kararlar aldı. 2B yasasını çıkardı. Afet riski altındaki alanların dönüştürülmesine dahil kanun çıkardılar. Bu çerçevede milletin kafası ciddi şekilde karışık. Biz Has Parti olarak hem genel merkez hem de İstanbul İl teşkilatı olarak bu kanunları masaya yatırdık. Halkımıza millete bu kanunlar neler getiriyor. Bunları inceledik ve çok iyi sonuçlar çıkarmadık. 2B ile ilgili çok ciddi problemler var. Sanki bu insanlar İstanbul’a kendi istekleriyle, keyifleriyle gelmişler gibi yıllar önce paralarıyla satın alıp başlarını soktukları çoluk çocuklarının barındırdıkları bu evlerde kat kat para alınmaya çalışılıyor. Önce 2B’eyle ilgili ki Arnavutköy’ün 2B’den öte ormanla da başı dertte ve 2B’de rayiç bedel diye bir şey çıkardılar insanların elinden ciddi paralar alınacak. Ve suçluyorlar işgalci diyorlar. Bu insanlar yıllar önce Anadolu’dan kendi yurtlarında, kendi işyerlerinde efendileri olarak yaşıyorlardı. Uygulamış oldukları ekonomik politikalar dolayısıyla insanlar kendi yurtlarında karınlarını doyuramadılar. O sebepten dolayı İstanbul’a geldiler. İnsanlar tırnaklarıyla uğraştılar didindiler ve başlarını sokacak bir ev elde ettiler. Şimdi o evde 2B rayiç bedel diye dünya kadar para alınacak. Ama bu paradan hemen sonra afet riski altındaki kanun dolayısıyla gelecekler. Ve evlerinizin afete dayanıklı olmadığını söyleyecekler. Anlaşıyorsanız hemen yıkın yoksa biz yıkacağız diye başlayacaklar yeni konutlar yapılana kadar sizden yıkım parası, keşif parası, dünya kadar para alacaklar. Oturduğunuz yerlerden sizi çıkaracaklar. Merkeze daha uzak yerlere TOKİ’nin yapmış olduğu F tipi konut dediğimiz yerlere çıkaracaklar. Sizi yıllar önce Anadolu’dan kovdukları gibi şimdi bu şehrin kıymetli yerlerinden çıkaracaklar” diye konuştu.

Kurtulmuş “Geçmişle hesaplaşmalıyız”
Daha sonra bir konuşma yapan Has Parti Genel Başkanı Numan Kurtulmuş, “Bugün bu kongrede seçilecek olan yeni yönetime üstün başarılar diliyorum. Arnavutköy İstanbul’un önemli ilçelerden birisidir. İnşallah bu sesi en yükseğe çıkartmak için bütün gücünüzle gayret edeceksiniz. Bugün 27 Mayıs 2012 yani 27 Mayıs 1960’ın yıldönümündeyiz. 27 Mayısta bu milletin karşısına çıkanlar yeter söz milletindir diyen iktidara, seçilmiş başbakanı ve arkadaşlarını, bu milletin gönlünde taht kurmuş olan başbakanı merhum Adnan Menderes’i şehit ettiler idam ettiler. Ve Türkiye’de siyasetin önüne engel koydular. 27 Mayıs’tan sonra Türkiye’de dört kere daha ihtilal oldu. 62 yıldır çok partili siyasi hayatımızda kim erken kalktıysa ihtilal yaptı. Milletin oy verdiği insanları değiştirdiler. Halkın Sesi’nin diğer partilerden bir farkı var sadece Türkiye’de geçmişin edebiyatını yapmak sadece lafla peynir gemisini yürütmekten ibaret değildir. Geçmişle hesaplaşmak diyoruz ki Türkiye de bir daha 27 Mayıs olmaması için bir daha milletin helal oylarıyla seçilmiş olan iktidarlar indirilmesin diye. Türkiye’nin iki şey yapması lazım bunlardan birisi geçmişin bütün karanlık pis işlerinin hepsinin aydınlatılması lazım. İstanbul üniversitesinin ikna odalarında ne oldu bunu aydınlatılması lazım. Uludere’de ne oldu bunun aydınlatılması lazım. Gazi mahallesinde ne oldu? Çorum’da, Sivas’ta, Malatya olaylarında ne oldu? Bunların aydınlatılması lazım. Merhum Turgut Özal’ın ölümündeki soru işaretlerinin aydınlatılması lazım. Bunu bizim kadar açık yüreklilikle söyleyen bir başka parti yok. Bütün bu karanlık noktaları aydınlatmadığımız taktirde Allah muhafaza bundan sonra ki gelecek nesillere özgür Türkiye’yi bırakamayız. İkincisi ise sadece geçmişi aydınlatmak yetmez mutlaka Türkiye’de geleceğin tam demokratik bir şekilde kurulduğu Türkiye’yi kurmamız lazım. Bunun yolu da tekrar ve açık bir şekilde söylüyorum sadece siyasetin lafla peynir gemisinin yürütmesiyle olmaz Türkiye’de 30 senedir 12 Eylül’ün askeri rejimi devam ediyor. Anayasası, siyasi partiler yasası, seçim yasası devam ediyor. Bütün bunların hepsinin değiştirilmesi lazım. İşte Has Parti’yle diğer partilerin arasındaki fark budur. Evet, geçmişteki yanlışları söyleyelim ama bugününde yanlışlarını düzeltmek zorundayız” diye konuştu. Toplamda 246 delegenin bulunduğu teşkilatta 230 delege oy kullandı. Kongrede tek aday olan Haydar Yerdelen oyların tamamını alarak 230 oyla yeniden Has Parti Arnavutköy İlçe Başkanı olarak seçildi.

Has Parti Arnavutköy İlçe Yönetim Kurulu Listesi
Başkan Haydar Yerdelen, Resul Kantarkıran, Naim Han, İbrahim Mestoğlu, Bülent Yıldız, Mustafa Bayhan, Nedim Kılıç, Aşkın Batu, Derya Mutlu, Sami Atış, Murat Atak, Oğuzhan Dağ, Hasan İnal, Sait Kara, Faik Becit, Ercan Bayrak, Cevat Kubat, Ender Kabasakal, Yasin Kara, Cevat Mercan, Ertuğrul Danişim seçildi.
İl Kongre Delegeleri, Bahtiyar Sağlam, Yusuf Gün, Mikail Kantarkıran, Haydar Yerdelen, Hasan Gültekin, Mehmet Yerdelen, Fikret Mutlu, İbrahim Mestoğlu ve Naim Han oldu.

Haber: Arif Sapmaz

Benzer Haberler