SON DAKİKA

Sağlık

Hastaneye gitmeden evde diyaliz şansı var

Hastalara, hastaneye gitmeden evlerinde diyaliz yapabilme imkanı sağlandı.

Bakırköy Dr. Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde hayata geçirilen proje kapsamında, periton diyalizi yöntemiyle hastalara hastaneye gitmeden evlerinde diyaliz yapabilme imkanı sağlandı.

Hastanenin İç Hastalıkları ve Nefroloji Uzmanı Dr. Sibel Koçak Yücel yaptığı açıklamada, böbrek yetmezliği olan hastalara organ nakli ya da diyaliz tedavisi uyguladıklarını anlattı.

Yücel, diyalizin hastane ortamındaki “hemodiyaliz” ve hastaların karın zarı kullanılarak evde yapılan “periton diyalizi” olmak üzere ikiye ayrıldığını belirterek, periton diyaliz uygulamasının diğer ülkelerde de yaygın kullanıldığını ifade etti.

Periton diyalize hekim ve hastanın birlikte karar verdiğini dile getiren Yücel, “Hasta, yaklaşık 1 aylık eğitim verildikten sonra evde diyaliz modalitesini kendisi uyguluyor. Ayda bir kere tetkikleri ve tedavisi düzenlenmek üzere polikliniğimize başvuruyor. Dolayısıyla bu durum hastaya, özgür ve daha kaliteli bir yaşam sağlamış oluyor” diye konuştu.

“PERİTON DİYALİZİ DAHA AZ MALİYETLİ”

Yücel, periton diyalizinin maliyeti düşürdüğünü, hastaların da daha az ilaç kullanmasına imkan sağladığını vurgulayarak, uygulamanın hastaneye yatış oranlarını da azalttığını aktardı.

Bakırköy Dr. Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi İç Hastalıkları ve Nefroloji Uzmanı Dr. Sibel Koçak Yücel, “Hasta periton diyalizini uyguladıktan sonra normal hayatına devam edebilir. Okuyan veya çalışan hastalarımız var. Bir merkeze bağımlı olmamak onları daha özgür ve mutlu kılıyor. Şu anda periton diyalizi uygulanan yaklaşık 70-80 hastamız var. Bu tedaviyi özellikle çocuk ve yaşlı hastalarda öneriyoruz. Ancak hastalarımız kabul etmekte biraz zorlanıyor. O nedenle hastalara doktorlarına güvenmelerini öneriyorum” ifadelerini kullandı.

“BU YÖNTEMDE EN ÖNEMLİ ŞEY; TEMİZLİK”

Periton diyalizi hemşiresi Arzu Öztürk, hastalara verilen eğitimlerde en çok hijyen konusunu önemsediklerine işaret ederek, “Eğitimlerdeki en önemli konu; el yıkama. Hijyene çok dikkat ediyoruz. Maske kullanımı, ev ortamının temizliği bizim için önemli. Hastalarımız bunları yaptığı sürece bir problem olmuyor. Ellerini yıkamadan diyaliz yapmamaları gerektiğini söylüyoruz” dedi.

Öztürk, hastaların herhangi bir problemde kendilerine her an ulaşabildiklerini belirterek, şunları kaydetti:

“Periton diyalizi günde 4 kez uygulanıyor. İşlem 30 dakika gibi kısa bir zaman alıyor. Hasta isteği gibi bütün işlerini, ev temizliğini, yemeğini yapabiliyor. Hastalar, aylık kontroller için hastanede kan tahlillerini veriyor. Sonuçlar, doktor tarafından değerlendiriliyor ve tedavi düzenleniyor. Herhangi bir problem yoksa hasta ayda bir, iki ayda bir hastaneye uğruyor. Geri kalan zamanını evinde geçiriyor. Tüm diyaliz hastaları bu yöntemi uygulayabilir. Temizliğine dikkat eden herkes bunu yapabilir.”

“PERİTON DİYALİZ BENİM İÇİN KOLAYLIK”

Periton diyaliziyle tedavisine devam eden 49 yaşındaki Türkan Yıldız, yaklaşık 9 yıl önce böbrek yetmezliği teşhisi konularak, evde diyaliz tedavisine başlandığını anlattı.

Bu yöntemin hastaneye gitmekten daha kolay olduğunu dile getiren Yıldız, duygularını şu sözlerle aktardı:

“Evde diyaliz hayatımı kolaylaştırdı. 06.00’da kalkıp, diyalizimi kendim uyguluyorum. Sonra yatıyorum. İstediğim zaman dışarı çıkabiliyorum. Alışverişimi, ev işimi yapabiliyorum. Öyle geçiyor günüm. Doktorum, ‘Sen bunu yaparsın. Çok temiz birisine benziyorsun’ diyerek beni teşvik etti. Öyle başladık, yapıyoruz. Çok şükür şu ana kadar da hiçbir şey olmadı. Diyalizi bağlarken temizliğe, hijyene çok dikkat ediyorum. Ellerimi, yıkadıktan sonra diyaliz bitene kadar hiçbir yere sürmüyorum. Evimin bütün temizliğini tek başıma yapıyorum. Diyalizimi kendim yapıyorum. İşlemim bittikten sonra pazara, çarşıya gidiyorum, alışverişimi, evimin işini yapıyorum. Bütün 6 saat benim. Bu 6 saatten sonra bir daha diyalizimi yapıyorum. Kalan zaman yine benim. Yani benim için kolaylık.”

Benzer Haberler