SON DAKİKA

Arnavutköyden Manşet HaberlerGüncel Haberler

İstanbul için sel uyarısı

Yarına dikkat! Sabah saatlerinden akşama dek kentte şiddetli sağanak yağmur ve sel baskını ile yıldırım bekleniyor. Uyarılarda ürkütücü olan ise yarın İstanbul’da hortum çıkma ihtimali de bulunuyor.
İlk uyarı Meteoroloji’den geldi. Ardından İstanbul Belediyesi’nden gelen uyarı endişe uyandırdı.

Meteoroloji yağış uyarısı verirken, AKOM da İstanbul’da sel baskınlarına karşı uyardı:

Yarın (Perşembe) Marmara’da görülecek yağışların; İstanbul, Çanakkale ve Balıkesir illeri başta olmak üzere Bursa, Yalova il geneli ile Tekirdağ ve Edirne’nin güneyi, Bilecik’in batı kesimlerinde kısa süreli fırtına ile birlikte yerel olarak kuvvetli olması beklendiğinden yaşanabilecek olumsuzluklara karşı (hortum riski, lokal dolu, sel, su baskını, yıldırım vb.) dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir.

Arnavutköy ve Hadımköy’de etkilenecek

Yağıştan Arnavutköy ve Hadımköy’de nasibini alacak.Yarın Arnavutköy’de hava sıcaklığı 29 derece olurken sağanak yağış görülecek.Dışarı çıkacakların tedbirli olmasında fayda var

AKOM’DAN DA UYARI VAR..
Meteoroloji Genel Müdürlüğü ve AKOM meteoroloji birimlerinin hava tahmin raporlarına göre, İstanbul’da yarın sabah saatlerinden akşam saatlerine kadar kısa süreli ve şiddetli yaz yağmuru (15 ila 50 kg/m²) geçişleri bekleniyor.
Meteorolojik ihbar doğrultusunda İstanbul Büyükşehir Belediyesi ekipleri, iTFAİYE, AKOM, İSKİ, ATIK Müdürlüğü ekipleri kritik noktalarda hazır bekletilecek.
İstanbul’un Basra alçak basınç sisteminin etkisi altında olması ve yukarı seviye hava sıcaklıklarındaki hızlı düşme, kararsızlık yağışları (yaz yağmurları) yaşanmasına neden olacak.
Yaz yağmurları genelde kısa zaman diliminde (7-15 dakika) dolu, hortum ve fırtınamsı rüzgârla şiddetli yağışlara neden olacak. Yağışların bölgesel olarak gök gürültülü, şimşek çakması ve yıldırdım düşmesi gibi meteorolojik olayları görüleceği tahmin ediliyor.
Yağışlar ani düştüğünden hızla akışa geçmesi, yollarda göllenmelere, kod seviyesinin altında kalan kesimlerde ise su baskınlarına neden olabilecek.
Ayrıca rüzgârın yağış anında poyraz ve yıldız yönlerinden sert, aralıklarla hamle yaparak fırtınamsı esmesi (saatte 20-55 km hızla) açık deniz seferlerini aksatması, yaşanması muhtemel hortum hadisesi ile çatı ve tabela uçması vb. hadiselere neden olması bekleniyor.

Benzer Haberler