SON DAKİKA

ArnavutköyArnavutköyden Manşet Haberler

“Kanal İstanbul Güzergahı Netleşti” haberleri gerçek mi?

Her ay çıkmaya başlayan “Kanal İstanbul Güzergahı” ile ilgili haberler yine tedavülde.Güzergah olarak belirtilen Küçükçekmece-Başakşehir-Arnavutköy hattı ile ilgili geçmişe dönük baktığımızda karşılaştığımız manzara bizi şaşırttı.

Zira bu istikamet yaklaşık iki senedir hep aynı basın kuruluşları tarafından mütemadiyen ve istikrarlı şekilde haber yapılmıştı.Öyle ki Sabah Gazetesi bundan yaklaşık bir sene önce yaptığı bir haberde bu güzergahı tam olarak yazmış,Yenişafak “alternatifleri çok maliyetli” diyerek yine bu güzergahı ön plana çıkarmıştı.Bu haberler son günlerde ısıtılarak aynı basın kuruluşları tarafından tekrar verilmeye devam ediyor.

 

Bu haberlerden rant sağlandı mı?

Proje güzergahı ile ilgili haberlere güvenerek bu bölge civarında kalan tarlalardan hisseli arsa alarak yatırım yapma yarışına girişen vatandaşlar son günlerde sıkıntılı bir dönem yaşamaya başladı.Keza 6537 sayılı TOPRAK KORUMA VE ARAZİ KULLANIMI KANUNU ile bölgede hisseli tarım alanlarıyla ilgili satışlar durduruldu.Uzun zamandır bu bölgeye yatırım için yönlendirilen vatandaşlara ,bahse konu bu haberler de emlakçılar tarafından kaynak gösteriliyordu.

 

Hisseli arazi satışları neden durduruldu?

6537  sayılı Kanun ile ilgili  de çeşitli spekülasyonlar da duyulmaya başlandı.Güzergahın açıklanması ile ilgili haberlerle birlikte bu bölgede alım-satımların artması ve doğal olarak fiyatların da büyük yükselişe geçmesi beklenirken çıkan bu kanun, çeşitli söylentileri beraberinde getirdi. Kanun ,özünde Toprak Koruma için çıkmış olsa da; bu kanunu Kanal İstanbul civarında olması muhtemel bir kamulaştırmada çok daha fazla kişinin mağduriyet yaşamasının önüne geçmek için çıkarılmış bir kanun olarak nitelendirenler de var.Hatırlanacağı gibi 3.Havalimanı civarında kamulaştırma ile vatandaşların yerleri çok düşük fiyatlarla alınmıştı.

arnavutkoy-yenisehir-yerlesim-haritasi2
Arnavutkoy yenisehir yerlesim uygunluğu haritasi

Şehir kurulacak denilen yerler “Önlemli Alan”

Kanal İstanbul güzergahı ile ilgili çıkan haberlerin yayınlanışı ile bir diğer ilginç nokta ise kurulacak 2 Yeni Şehir vurgusunda gizli.Haberde şöyle deniliyor: 2 YENİ ŞEHİR: Küçükçekmece’den başlayıp, Başakşehir’den geçecek alana 44 bin 442 dönüm araziye “Rezerv Alanı 1” kurulacak. İkinci şehir ise Arnavutköy bölgesinde 280 bin 29 dönüm arazi üzerine kurulacak. Etüt çalışmaları başlatılırken, sadece konut ve ticaret alanları 68 milyon 865 bin metrekare alana kurulacak.”

Fakat burada atlanılan bir şey var:Etüt çalışmaları tamamlandı! Sonuçları da Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından açıklandı.Buna göre Arnavutköy bölgesinde 280 bin 29 dönüm arazi üzerine kurulacağı söylenen Yeni Şehir için çok da uygun olmayabilir.Zira etüt sonucuna göre Arnavutköy’ün yaklaşık % 90’ı  Uygun olarak değil “Önlemli Alan” olarak nitelendirilmiş durumda.

Buradan da anlıyoruz ki Kanal İstanbul Güzergahı haberleri hazır bir şablon olarak kenarda duruyor ve istenildiği zamanda yayına veriliyor. Özel Haber:arnavutkoyden

Benzer Haberler