SON DAKİKA

Güncel Haberler

Pazarcılar Artık Bağıramayacak mı?

pazar1Hükümet, hal ve pazar yerlerine AB standartlarını getirmek için hazırladığı yasa tasarını Meclis’e sevk etti. Tasarısı şu yenilikleri içeriyor:

Komisyoncuların satış bedeli üzerinden alacakları komisyon oranı, yüzde 6’yı aşmamak üzere taraflarca tespit edilecek.

Satıcılar yüksek sesle bağıramayacak, tezgahın önünden geçen vatandaşlara kendi ürünlerini alması için laf atamayacak, elinden kolundan çekmek gibi fiili müdahalede bulunamayacak. Uymayanlara 500 lira para cezası verilecek.

Yol kenarlarına sebze meyve satmak için rastgele tezgâh kuramayacak.

Şehirlerin büyümesiyle merkezlerde kalan, gerek trafik gerekse temizlik açısından kentleri rahatsız eden haller taşınacak.

Belediyeler tarafından kurulan semt pazarında, toplam satış yeri sayısının en az yüzde 10’u, özel satış yeri olarak üreticilere ayrılacak. Üretici pazarlarında fiyatların üst sınırını belediye belirleyecek.

Belediyeler, hijyenik koşullarda satış için önlem alacak, denetim yapacak.

Belediyeler üretici pazarları da kurabilecek. Toptancı halinde satılan mallardan yüzde 1, toptancı hali dışında satılan mallardan yüzde 2’si oranında hal rüsumu tahsil edilecek

Çeşitli nedenler ile ezilip çürüdüğü için direkt tezgâha koyulamayan kötü ürünlerin düşük fiyatlar ile vatandaşa satılması da yasak olacak.

kaynak : internethaber

Benzer Haberler