SON DAKİKA

ArnavutköyGüncel Haberler

Sayıştay’ın Arnavutköy Belediyesi raporu çok konuşulacak

Sayıştay tarafından yayınlanan ve resmi sitesinde de paylaşılan “Arnavutköy Belediyesi 2017 Yılı Sayıştay Denetim Raporu” tam bir bomba etkisi yarattı.

120 sayfadan oluşan Sayıştay raporu, mal ve hizmet alım ihalelerindeki usulsüzlüklerden, personel araçlarının mesai haricinde kullanımına, park alanlarının özel sitelere kiralanarak halkın kullanımına kapatılmasından, bazı cemiyet ve vakıflara ait özel okullara büyük meblağlarda yardımlar yapılmasına kadar sayfamızda ancak bir kısmını işleyebileceğimiz bir çok konuyu içeriyor.

100 m HORTUMA 7800 LİRA BEDEL!

Raporda yer alan ve rayiç bedel belirlenmesindeki usulsüzlüklerin konu edinildiği bir bölümde değinilen, 2016/478779 ihale kayıt numaralı “2017 Yılı Kadın Kültür Merkezi ve Arnavutköy Gençlik Merkezleri Hizmet Alım İşi” ihaleyi alan firmanın 1 m hortum için 78 lira, 1 kettle için 500 lira, bulaşık makinesi parlatıcısı için ise 300 lira değer biçtiği gözlendi.

Birim piyasa değerinin yaklaşık %90 üzerinde bir fiyatlandırma ile ihale edilen mal ve hizmetler için kamu zararı oluştuğu raporda belirtiliyor. İşin bir diğer tuhaf kısmı ise aynı yüklenici firma aşağıdaki görselde görüldüğü üzere,  08.12.2017 tarihinde yine kendisinde kalan fakat 696 sayılı KHK nedeniyle iptal edilen ihalede bir sene önce metresine 78 lira değer biçtiği hortumu bu sefer 1,72 lira olarak teklif sunmuş.

İHALELERDE NOKTA ATIŞI ŞARTLAR!

Yapılan bazı ihalelerde istenen şartların rekabeti ortadan engelleyici etkisine de atıf yapılırken, örnek verilen bir ihalede şöyle denildi:
“Arnavutköy Belediyesince ihalesi yapılan 2016/478779 ihale kayıt numaralı ve 6.292.285,00 TL sözleşme bedelli “2017 Yılı Kadın Kültür Merkezi ve Arnavutköy Gençlik Merkezleri Hizmet Alım İşi” kapsamında; ihalede rekabeti engelleyici uygulamalara gidildiği, aralarında kabul edilebilir doğal bir bağlantı olmayan hizmet alımı, personel çalışmasına dayalı hizmet alımı, mal alımı ve gezici kütüphane yapım işinin 4734 sayılı Kanuna aykırı olarak bir arada ihale edildiği; bunların sonucu olarak ihale kapsamında temini sağlanan malların günün rayiç değerlerinin üzerindeki fiyatlardan satın alındığı, mal temin edilmesi işinin hizmet alımı ihalesi kapsamında gerçekleştirilmesi nedeniyle alınan bütün mallar için %18 KDV ödendiği tespit edilmiştir. Söz konusu işin teknik şartnamesinin 6.2’nci maddesinde aynen; “İsteklinin Genel Yükümlülükleri: Yüklenici Firma bu gezileri gerçekleştirebilmek için TURSAB A SINIFI SEYAHAT ACENTASI belgesine sahip olmak zorundadır” hükmüne yer verilerek gezi ile doğal bir bağlantısı olmayan birçok iş, hizmet ve mal alımı için rekabet engellenmiş ve kamu kaynaklarının uygun şartlarda elde edilmesinin önüne geçilmiştir”

DERNEK VE VAKIFLARA MİLYONLARCA HARCAMA

Raporda sıralanan bulgulardan 7 numarada, ” Belediye Tarafından Dernek ve Vakıflara Mevzuata Aykırı Olarak Yardımda Bulunulması” başlığında aktarılan, bazı dernek ve cemiyetlere usulsüz yapılan yardımlar ise yok artık dedirtti.
Arnavutköy’de ücretli özel okulunu kendisine bağlı bir vakıf vasıtası ile işleten ve raporda “bir Cemiyet” olarak adlandırılan yapıya, Çatı Katı, Konferans ve Spor Salonu,Peyzaj, Bahçe Düzenlemesi ve Basketbol Sahası, Yüzme havuzu gibi işlemleri için 1 milyon liranın üzerinde yardımda bulunmasına değinilerek şöyle denildi: “Belediyenin mahalli müşterek bir nitelikte olmayan özel okul binasına yüzme havuzu,konferans salonu, spor salonu, çatı imalatı ile bahçe ve peyzaj düzenlemesi yapılmasının mevzuat hükümlerine aykırı olduğu açıktır.

HİÇ YAPILMAYAN VEYA İHALE ŞARTLARI İLE UYUŞMAYAN ETKİNLİKLER

“İhale Dokümanında Belirtilen Hususlara Riayet Edilmemesine Rağmen Hakediş Ödemelerinin Tam Olarak Yapılması” başlığında ise Arnavutköy’de yapılan veya yapılmış gibi gösterilen etkinliklere mercek tutuldu.
Örneğin Anneler Günü etkinliği kapsamında ünlü bir sanatçının katılımı ile 14.05.2017 tarihinde yapıldığı belirtilen bir konsere dair raportöre, hakedişi ödenen konserin yapıldığına dair belediye tarafından her hangi bir görsel veya video sunulmadığı gibi, bu konu İlçe milli Eğitim Müdürlüğü’nden alınan ve ” 2017 yılı içerisinde Müdürlüğe bağlı herhangi bir okulda, Belediye tarafından konser organizasyonu yapılmadığı”nı belirten yazı ile de tescillenmiş.

Diğer bir örnekte ise Camiler ve Din Görevlileri Haftası Etkinliği kapsamında 5000 kişilik bir yemek organizasyonu için 1 adet canlı yayın aracı sağlanması, en az 5 saatlik uydu frekans kiralama hizmeti gibi alımlar yapıldığı ve hak edişinin tam olarak ödenmesine rağmen raporda,  “Belediye’ye ait olan kültür merkezinde açık büfe kahvaltı verilmesi şeklinde bir organizasyon yapıldığı, 8 kişi oturma kapasiteli yaklaşık 20 adet masa kurulduğu, bu durumda katılımcı sayısının 160 kişi olabileceği tespit edilmiştir. Teknik şartnamede yazılı olan etkinliğin en az iki ulusal kanalda canlı yayınlanması, canlı yayın aracı bulundurulması, çok sayıda teknik ekipman ve bu ekipmanların operatörlerinin hazır bulundurulması gibi hususların yerine getirilmediği görülmektedir” denildi.

BELEDİYENİN SAVUNMALARINA DA YER VERİLDİ.

Raporda her başlık altında konu ile ilgili Arnavutköy Belediyesi’nden alınan bilgi de eklenerek yorum getirildiği görüldü. Raporda halka açık park alanının sitelerce işgaline dair belediye cevabında, “otopark işgalinin sonlandırıldığı ve imar planlarındaki park alanının fiili olarak da parka dönüştürüldüğü, gerekli ecrimisil tahakkuk ve tahsilatının yapıldığı bildirilmiştir” denildi.

Bir Cemiyet için 1 milyon liradan fazla tutarda yapılan harcamaya dair ise yine belediye tarafından cevaben, “Cemiyetin 02.02.2017 tarihli dilekçesiyle mülkiyeti kendilerine ait Değirmenbaşı mevkiinde kain Mustafa Kemal Paşa Mahallesi Çağlagül Sokak No:2 adresinde bulunan okul inşaatının çatı katıyla ilgili yardım talebinde bulunduğu, Belediye Meclisi’nde alınanan karar ile Cemiyet ile ortak protokol yapıldığı ve Cemiyetin talebi üzerine yapılan imalatların, tamamen mevzuat hükümleri çerçevesinde gerçekleştirildiği” denildi.

Tamamı 120 sayfa olan ve 25 bulgunun irdelendiği ve belgelendiği sayıştay raporunun önümüzdeki günlerde ve özellikle yerel seçimler esnasında çokça konuşulacağı açık olmakla birlikte, sayıştayın resmi sitesinde halka açık durumdadır. Dileyenler bu linkten raporun tamamını okuyabilirler.

arnavutkoyden.com/Engin Akpınar

[vc_row][vc_column][td_block_13 post_ids=”12539″ limit=”1″][/vc_column][/vc_row]

Benzer Haberler