SON DAKİKA

Dünya

Yemen’de sivillere intihar saldırısı:çok sayıda ölü!

Yemen’de aylardır sokaklarda olan Husiler,El Kaide ve İşid bağlantılı tekfirci çetelerin saldırısına uğradı. Başkent Sana’da Husilerin bulunduğu alana yapılan intihar saldırısında 70’ı aşkın kişi hayatını kaybetti.

Devlet Başkanı Abid Mansur Hadi’nin hükümeti kurmakla görevlendirdiği Ahmed Avad bin Mübarek’i kabul etmeyen Husiler, gösterilere devam etme kararı almıştı. Katliamın eylem kararının arkasından gelmesi saldırılarının kontra bir operasyon olma ihtimalini akıllara getirdi.

Hadi’nin görevlendirdiği Mübarek, hükümeti kurma görevini reddederken, Husilerin lideri Abdulmelik el-Husi, Cumhurbaşkanı Abdurabbu Mansur Hadi’nin dış güçlerin yönlendirmesiyle hareket eden bir ”kukla” olduğunu açıklamıştı.

Abdulmelik el-Husi, “Cumhurbaşkanı Hadi’nin Basın Ofisi Müdürü Ahmed bin Mübarek’i hükümeti kurmakla görevlendirmesi, ABD Büyükelçisinin dikteleri neticesinde gerçekleşti. Hadi, dış güçlerin istediği gibi hareket ettirdiği bir kukla haline geldi. Cumhurbaşkanı ve başbakanın dış güçlerin güdümünde birer kukla olmasını kabul edemeyiz” ifadelerini kullanmıştı.

El Kaide’nin Yemen kolu Ensaru’s Seria terör örgütü  Sanaa’da 100 bombalı araç patlatacaklarını duyurarak Sünnilere Husilerden uzak durmalarını belirten bir uyarı yayınladı.

Benzer Haberler