SON DAKİKA

ArnavutköyArnavutköyden Manşet HaberlerBölgeden HaberlerGüncel Haberler

38 Yılın Ardından Şehit Arkadaşlarıyla Buluştular

Arnavutköy Belediyesi’nin düzenlediği “Gazilerle Kıbrıs Ziyareti” kapsamında adaya çıkarma yapan Mehmetçikler, 38 yıl aradan sonra birlikte savaşırken şehit düşen arkadaşlarıyla buluştu.
1974 yılında Türkiye’nin Londra ve Zürih Antlaşmaları’ndan doğan garantörlük hakkını kullanarak adaya barış getirmek amacıyla gerçekleştirdiği Kıbrıs Barış Harekâtı’nda görev alan ve savaştan sağ kurtulan Arnavutköy’lü Gaziler, Arnavutköy Belediyesi’nin düzenlemiş olduğu Kıbrıs Ziyareti kapsamında 38 yıl önce şehit olan silah arkadaşlarıyla buluştu.
Derviş Eroğlu Makamında Ziyaret Edildi
Arnavutköy’de yaşayan ve Kıbrıs Barış Harekâtı’nda adaya ilk çıkarma yapan amfibi birliğinde yer alan Gazilerle birlikte; Arnavutköy Belediye Başkanı Haşim Baltacı, Başkan Yardımcıları ve Belediye Meclis Üyelerinden oluşan heyet ilk önce Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu’nu makamında ziyaret etti. Cumhurbaşkanlığı konutunda heyeti kabul eden Derviş Eroğlu, konuşmasında Kıbrıs Gazileri’nin adaya gelmesinden ve kendisini ziyaret etmesinden duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Dervişoğlu, “o günleri hep birlikte yaşadık. Ben de bir doktor olarak seferi hastanede görev yapmaktaydım. O günlerin heyecanı çok büyüktü ve unutmak mümkün değildir” dedi.
Cumhurbaşkanı Eroğlu’nun ardından bir konuşma yapan Başkan Baltacı; ilçede yaşayan Gazilerin mücadele ettikleri toprakları birlikte görmek için KKTC’ye geldiklerini dile getirdi. Başkan Baltacı; Gazilerin Barış Harekâtı’ndan sonra adaya ilk kez geldiklerini ve savaştıkları yerleri, şehit düşen arkadaşlarının mezarlarını gördükçe çok duygulu anların yaşandığını belirtti.
Komutan Askeriyle Kucaklaştı
Barış Harekâtı’nda adaya ilk çıkarma yapan Amfibi birliğinde görevli Gazi Mehmet Ayvaz, Eroğlu ziyaretinde bir sürprizle karşılaştı. Çıkarma yapan birlikte görevli takım komutanı o dönem ki rütbesi Üsteğmen olan Mesut Günsev’i karşısında görünce duygulanan Gazi Ayvaz, komutanıyla kucaklaşarak hasret giderdi. Komutanın 38 yıl aradan sonra askeriyle kucaklaşması heyetin duygulu anlar yaşamasına neden oldu.

Şehit Arkadaşla Buluşma
Eroğlu ziyaretinin ardından Dikmen ve Karaoğlanoğlu şehitliğini gezen heyetin içerisinde yer alan bir Gazimiz, Şehitlikte arkadaşının mezarını görünce gözyaşlarını tutamadı ve heyettekilerin duygulu anlar yaşamasına neden oldu. 38 yıl aradan sonra birlikte mücadele ettiği silah arkadaşının mezarını görünce kardeşim gibiydi ama ona şehit olmak nasip oldu dedi. Şehitlik ziyaretlerinin ardından etkinlikten son derece memnun olduklarını belirten Gaziler, gezi dolayısıyla Arnavutköy Belediyesi’ne ve başkan A.Haşim Baltacı’ya teşekkür ettiler.

Haber: Arif Sapmaz

Benzer Haberler