SON DAKİKA

ArnavutköyArnavutköyden Manşet HaberlerBölgeden HaberlerGüncel Haberler

Arnavutköy Rotterdam Bienali’nde

Arnavutköy İlçesi ‘‘Sürdürülebilir Kentleşme’’ projesiyle 5. Uluslararası Rotterdam Mimarlık Bienali’nin 3 çalışma alanından birisi olarak Hollanda’da sergilenecek.
İstanbul’dan Arnavutköy ilçesi 19 Nisan 2012 tarihinde Rotterdam’da açılacak olan 5. Uluslararası Rotterdam Mimarlık Bienali sergisinde bienalin 3 çalışma alanından birisi olarak yerini alacak. Hollanda da gerçekleştirilecek bienale; Arnavutköy Belediye Başkanı A.Haşim Baltacı, Belediye Başkan Yardımcıları Osman Akkaya, M. Hakan Şişman, Arnavutköy Belediyesi Meclis Üyeleri ve Arnavutköy Belediyesi Müdürleri katılacak.

Yeni Yüzyılın Şehir ve Çevre Anlayışı
Uluslararası Rotterdam Mimarlık Bienali 2 yılda bir yapılan, mimarlık, peyzaj mimarlığı, kentsel çalışmalar alanlarını kapsayan dünyanın sayılı mimarlık etkinliklerinden birisi. Temel özelliği araştırma odaklı bir mimarlık bienali olmak olan IABR her sergisinde toplumsal olarak aciliyet taşıyan karmaşık sorunların çözümünde mimarlığın, kentsel çalışmaların ve tasarım pratiklerinin mutlaka bir rolü olması gerektiği inancından yola çıkarak güncel konulara eğilir. 5. Bienal “Making City/Kent Yapmak” başlığını taşıyor ve dünyanın dört bir yanından davet edilen 30’u aşkın projenin yanısıra serginin merkezinde İstanbul, Rotterdam ve São Paulo kentlerinde son iki senedir nasıl daha iyi kent yapılabilir sorusu etrafında yürütülen proje sonuçları yer alacak. İstanbul kentsel alanı kuzey yönünden ormanlar, tarım alanları, su havzaları ile çevrelenmiş, ekolojik koridorları ile zengin bir topoğrafik yapıya sahiptir. Megakentleşen İstanbul’un bu doğal kaynaklarını koruyarak dengeli bir şekilde büyümesinin nasıl gerçekleştirilebileceği sorusunun uygulama alanında bulunan Arnavutköy İlçesi 5.IABR için Mekânsal Gelişim Stratejik Vizyonu ve Eylem Planı çalışmasını 2010’dan bu yana yürütmektedir. Günümüzde 17.000.000’luk nüfusa sahip İstanbul’un gıda temininin nasıl yapıldığı, 12 Ağustos’a kadar Rotterdam’da bulunan Hollanda Mimarlık Vakfı (NAI) merkezinde yapılan sergide gezilebilecek. Sergide, Arnavutköy projesi sonuçlarının tüm İstanbul’un ve Marmara Bölgesi’nin sürdürülebilirliği için nasıl değerlendirilebileceği yönünde stratejik bir vizyon ortaya koyacak.

“İyi Kent Yapmak- Sürdürülebilirlik”
5.Uluslararası Rotterdam Mimarlık Bienaline sürdürülebilir kent yapmak projesiyle katılan İstanbul Arnavutköy İlçesi, Dış İşleri Bakanlığı Tanıtma Fonu’nun katkısıyla Türkiye-Hollanda Diplomatik İlişkilerinin 400.Yılı Kutlamaları Programına Türkiye’den sürdürülebilir kent, çevre ve yapılanma konularında yaratıcı uygulamaları ile dikkat çeken konuşmacıları Hollanda’da kamuoyu ve uzmanlarla buluşturacak. Hollanda Mimarlık Vakfı (NAI), Türkiye Enstitüsü ve Uluslararası Rotterdam Mimarlık Bienali ortaklığı ile gerçekleştirilecek bu sunum programı Mayıs sonu Haziran başında Rotterdam’ın yanısıra Türkiye’den bir şehirle kardeşliği olan ikinci bir şehirde yapılacak. Sunum programına davet edilen konuşmacılar Türkiye’nin dört bir yanından, kentsel ölçekten, bina ölçeğine, turizm, ofis yapıları, kentsel alan planlaması ve ekolojik habitat projeleri gibi bir çok farklı alanda çalışan profesyonel ofis yöneticileri, mimar ve plancılar, sivil toplum kuruluşları yöneticileri ve akademisyenler arasından seçilecek. Konuşmalar simultane çeviri ile geniş dinleyici kitlesi için erişilebilir kılınacaktır. Ayrıca konuşma metinlerinin yer aldığı bir kitap Ingilizce ve Türkçe olarak yayınlanacak.

Haber: Arif Sapmaz

Benzer Haberler