SON DAKİKA

ArnavutköyArnavutköyden Manşet Haberler

Arnavutköy’de İmar Sorunu

arnavutköy imar sorunu

İstanbul’un yeni ilçesi olmasına rağmen, halihazırda  Arnavutköy, İstanbul’da gayrimenkul piyasasının en hareketli yerlerinden biri konumunda. İmarın olmaması nedeniyle, ağırlığı inşaat piyasasında çalışan bölge nüfusunun  ise % 65’i şu an işsiz. Tek umutları ve dolayısı ile beklentileri imarın biran önce açılması!

Son Durum : Belirsizlik

Boğazköy, Bolluca, Durusu, Hadımköy, Haraççı ve Taşoluk ilk kademe belediyelerinin tüzel kişiliğine son verilerek oluşturulan Arnavutköy’ün nüfusu, 148 bin 419 oldu. Birkaç yıl önce duble yolun yapılmasıyla emlak piyasası hareketlenen Arnavutköy’de, o dönemden bugüne fiyatlar da hızla arttı. O tarihlerde 15-20 bin TL istenen bir arsa, bugün 60 bin TL’den satılıyor. Bölgede imarı olmayan arsaların metrekaresini 300 TL’den almak mümkün. Konut yapılaşması da 2005 yılından sonra başlayan bölgede daha çok kat karşılığı inşaat yapılıyor ve şu anda arz fazlası ortaya çıkmış durumda.
29 Mart seçimlerinden sonra belediyenin görev dağılımı ve birimlerin nerede nasıl faaliyet göstereceği konusunun tam oturmamış olması, işin daha da zorlaşacağının bir göstergesi. Belde belediyelerindeki sorunların tek bir noktaya taşınması, Arnavutköy Belediyesinin işe ne zaman start vereceğinin, imarla birlikte alt yapı sorununa ne zaman el atılacağının net olmaması, bölge insanına yerinde saydırıyor.

Emlak Piyasası Hala Canlı

Arnavutköy’ün ilçe olması bölge halkı tarafından sevinçle karşılansa da bu durumdan pek de memnun görünmüyor. İmarın açılması ve bununla birlikte iş piyasasının hareketleneceği dönemler, Arnavutköy halkı ve esnafının en çok merak ettiği konuların başında geliyor.
Arnavutköy’e yakın belde ve köylerde son aylarda ciddi bir arsa talep patlaması yaşanıyor. Bölgede fastfood ve büyük alışveriş merkezleri gibi gayrimenkullerin kiralamalarında talep artış yaşanıyor. Altyapı, yol ve çarpık yapılaşma sorunlarının baş gösterdiği bölgenin ilçe olması ile birlikte, bu sorunlarının da en kısa zamanda çözülmesi isteniyor.
İlk aşamada imar çalışmalarının yapılması planlanan Arnavutköy, halen arsa bulunabilirliği ve fiyatlarının düşük olması nedeniyle yatırım için de büyük bir fırsat yaratıyor. Arnavutköy’ün her sokak aralığında ve her caddede gayrimenkul ofisi görmek mümkün ancak, alınan arsaların yapıya dönüştürülmesi imar sebebiyle imkansız gibi görünüyor.

Halk  artık inanmıyor

Arnavutköy’ü sık sık ziyaret eden İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, 1 yıl gibi kısa bir sürede bölgede imarın açılacağı konusunda düşüncelerini medya aracılığıyla bölge halkıyla paylaşıyor. Ancak, bölge halkının bu konuda çok da derin bir inanca sahip olmadığı ortada.

Benzer Haberler