SON DAKİKA

Güncel Haberler

İBB, 2000 yılı sonrasında yapılan binalar için de inceleme başvurusu alıyor mu?

İBB’nin hızlı Tarama ile bina sağlamlığı testine 2000 yılı sonrasında yapılan binalar için de başvuru alınacağı açıklandı.

Önceliğin 2000 yılı öncesinde yapılan binalar olduğu ve sıraya göre 2000 yılında sonra yapılanların da incelenecegi bildirildi.

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu bu konuda yaptığı paylaşımda söyle dedi: “İBB ekiplerimizin yaptığı hızlı tarama yöntemi ile bina incelememize kiracılar ve 2000 yılı sonrası yapılar için de başvuru yapılabilecek. 2000 yılı öncesi inşa edilen yapıları önceleyerek binalarınızı inceleyeceğiz.”

İBB BİNA TESPİT PROJESİ NEDİR, BİNADA NELER İNCELENİR?

Hızlı Tarama ile 2000 yılı öncesi yapılan yapılarda ikinci kademe değerlendirme yöntemleri kullanılarak, mümkün olan en hızlı şekilde deprem risk durumları tespit ediliyor. Öncelikli olarak Avcılar ve Silivri ilçelerinde başlayan bu çalışma, İstanbul’un diğer 37 ilçesine yayılmış ve şu ana kadar İstanbul genelinde 107.077 binaya gidilerek bunların 29.323’sinde inceleme gerçekleştirilmiş durumda.
Bu çalışma kapsamında yapıda:
· Kolon sıvası kaldırılarak beton çekici okuması,
· Kolon betonunun sıyrılarak donatı çapı ve korozyon belirlemesi,
· Kolon-kiriş ve kat ölçüleri alınarak kat planının çıkarılması,
· Donatı tarama cihazı ile kolon-perde donatı aralıklarının belirlenmesi,
· Yapının dış ölçülerinin ve düzensizliklerinin tespiti,
işlemleri yapılarak veri toplanıyor. Bu veriler bir algoritma ile analiz edilerek her bina için “deprem güvenlik oranı” tespit ediliyor.

 

Benzer Haberler