SON DAKİKA

ArnavutköyBölgeden HaberlerGüncel Haberler

Kanal İstanbul’da imar planları iptal! Bakan: “Yeni bir imar uygulama değişikliği!”

Arnavutköy sınırları içerisinde yapılması planlanan “Çılgın proje” olarak adlandırılan Kanal İstanbul’un planlarının sessiz sedasız iptal edildiği ortaya çıktı. Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, “yeni bir imar uygulama değişikliği!” diyerek açıklamada bulundu.

Kanal İstanbul projesinin 1, 2 ve 3. etabına ait olarak hazırlanan planlardaki mülk sahiplerine, projenin içinde bulunan arazilerinin yerine değersiz araziler verilmişti. Tapu sahipleri ’emsal olarak verilen yerlerin parseli yönünden hukuka aykırı olduğu, uygulama sonrası çok uzaktan yer verildiğini’ ileri sürerek konuyu İstanbul 14. İdare Mahkemesi’ne taşıdı.

MAHKEMEDE ORTAYA ÇIKTI

Mahkeme ise 19 Ağustos 2022’de davacılara gönderdiği karar yazısında Kanal İstanbul projesinin imar planlarının iptal edildiği bilgisini paylaştı.

Cumhuriyet’ten Bora Erdin’in haberine göre; 2022/1305 karar numarası ile mülk sahiplerine gönderilen yazıda şu ifadeler yer aldı:
“Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı Mekânsal Planlama Genel Müdürlüğü’nün 26.07.2022 tarih ve E.4178254 sayılı ‘Olur’u ile de dava konusu işlemin kaldırılmasına karar verildiği anlaşıldığından, bu haliyle dava konusu taşınmaza yönelik imar uygulaması işleminin iptal edilmesi nedeniyle işbu dava hakkında konusu kalmadığından karar verilmesine yer olmadığı sonucuna ulaşılmıştır.”

KANAL İSTANBUL’DA DEĞİŞİKLİĞE GİDİLMİŞTİ

Kanal İstanbul projesinde geçtiğimiz ay da değişikliğe gidilmişti. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı “İstanbul İli, Yenişehir (Avrupa Yakası) Rezerv Yapı Alanı (Kanal İstanbul Projesi) 1. Etap 1/1000 ölçekli Uygulama İmar Planı Değişikliği”ne plan notu ekledi.

Askıya çıkan plan notu düzenlemesinin açıklama raporunda yer alan bilgilere göre Yenişehir Rezerv Yapı Alanı 1. Etabına ilişkin imar planlarına açılan davada mahkeme, Arnavutköy Boyalık Mahallesi 125 ada 210 ve 218 parsellere verilen “belediye hizmet alanı” fonksiyonunda detayın belirlenmemesi nedeniyle planın bu kısmının yürütmesini durdurdu. Söz konusu parsellerin büyüklüğü yaklaşık 110 bin metrekare ve tapuda “tarla” olarak gözüküyor.

BAKAN KURUM’DAN KANAL İSTANBUL İMAR PLANI AÇIKLAMASI

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Kanal İstanbul’a ilişkin açıklamada bulundu.

Sosyal medya hesabından açıklama yapan Kurum “Kanal İstanbul Projesi’ni tabi ki iptal etmedik. İmar planları yürürlükte. Gurur projemizi adım adım hayata geçiriyoruz. Yapılan, vatandaşlarımızın talep ve ihtiyaçları neticesinde yeni bir imar uygulama değişikliği!” dedi.

Benzer Haberler