SON DAKİKA

Güncel Haberler

KYK yurt sonuçları burs sonuçları açıklandı mı?

KYK Yurt Başvuruları ve Yurt Sonuçları, Kredi ve Yurtlar Kurumu Burs Başvuruları ve KYK Burs Sonuçları açıklanmasını öğrenciler bekliyor.

Kredi ve Yurtlar Kurumu tarafından yapılan açıklamada ileriki günlerde açıklanacağı belirtilen KYK yurt başvuru sonuçları için başvurular geçtiğimiz günlerde sona erdi.

Eylül ayı ve Üniversite kayıtlarının gelmesiyle beraber öğrenciler kalacakları yerler için KYK Yurt Başvuru ve sonuçlarının açıklanmasını heyecanla bekler hale geldi. Eylül ayının ilk haftası açıklanması beklenen yurt ve kredi/burs başvuruları henüz açıklanmadı ancak çok yakın zamanda KYK’dan bununla ilgili bir açıklama gelmesi bekleniyor.

KYK tarafından yapılan açıklama şu şekilde;

Genel Müdürümüz Prof. Dr. Recep KAYMAKCAN iyileştirme çalışmaları kapsamında 32 bin adet buzdolabı siparişi verildiğini belirtti. Tüm yurtlarımızda her odaya yerleştirilmesi planlanan buzdolaplarının pek çok yurdumuzda yerini bulmasıyla öğrencilerimizin memnuniyeti daha da arttı. Öğrencilerden gelen her türlü talebi değerlendirdiklerini dile getiren Prof. Dr. Recep KAYMAKCAN,  öğrencilerin daha da konforlu odalara kavuşacaklarını belirtti.

32 bin buzdolabının yanı sıra siparişi verilen 5 bin adet çamaşır makinesi ve 2500 adet kurutma makinesinin de en kısa zamanda yurtlara yerleştirilmesi planlanıyor.

KYK Yurtlarında kalan öğrencilere ücretsiz sağlık taraması

Gençlik ve Spor Bakanlığı ile Sağlık Bakanlığı arasında “Yükseköğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu Yurtlarında Kalan Öğrencilere Sağlık Taraması Yapılmasına Dair Protokol” imzalandı.

Gençlik ve Spor Bakanlığı ile Sağlık Bakanlığı arasında “Yükseköğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu Yurtlarında Kalan Öğrencilere Sağlık Taraması Yapılmasına Dair Protokol” imzalandı. Gençlik ve Spor Bakanlığı Büyük Toplantı Salonu’nda gerçekleştirilen imza törenine Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç ile Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu katıldı.

Bakan Kılıç, Bakanlık binasında yapılan imza töreninde yaptığı açıklamada, Kredi ve Yurtlar Kurumu’na (KYK) bağlı yurtlarda 300 binden fazla genci misafir ettiklerini belirterek, hayata geçirilen proje ile gençlerin daha sağlıklı bir geleceğe adım atacaklarını vurguladı.

“TARAMALAR GÖNÜLLÜLÜK ESASINA DAYALI OLACAK”

Sağlık taramasının gönüllük esasına dayalı olarak gerçekleştirileceğinin altını çizen Bakan Kılıç, “Bakanlık olarak öncelikli hedeflerimizden birisi de gençlerimizin kendilerini evlerinde hissetmeleri. Bu süre zarfında çok sayıda farklı konuda, onlara ilişkin çeşitli projeler üretiyoruz. Bugün imzaladığımız protokol de, geleceğimiz olarak gördüğümüz gençlerimize yönelik önemli bir adım.” dedi.

“ERKEN TEŞHİSİN ÖNEMİNİN FARKINDAYIZ”

Bakan Kılıç ayrıca, sağlık taramalarının “göz, ağız ve diş sağlığı ile cilt hastalıkları” olarak üç etapta ilerleyeceğini belirterek, “Sağlık söz konusu olduğu zaman, ‘erken teşhis’in ne kadar önemli olduğunun hepimiz farkındayız. Bu açıdan bakıldığında, buradaki amaç bir rehberlik, mümkünse erken tespit edilen bir sıkıntı olursa bunun ilerlememesi noktasında destek olmak.” şeklinde konuştu.

Proje ile çok sayıda gence ulaşmayı hedeflediklerinin de altını çizen Bakan Kılıç, “Bu projede başından itibaren bizlere destek olan Sağlık Bakan Sayın Mehmet Müezzinoğlu başta olmak üzere tüm Bakanlık personeline ve sağlık alanında çalışan tüm hekim ve uzmanlara bir kez daha teşekkür ediyorum.” ifadesini kullandı.

“SAĞLIK BİLİMİNE KATKI SAĞLAYACAK BİR PROJE”

Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu da, projenin özellikle sağlık bilimine katkı sağlaması ve Türkiye’nin daha sağlıklı bireylere ulaşması noktasında büyük önem taşıdığını vurgulayarak, taramaların öncelikle 9 pilot ilde başlatılacağını söyledi.

Sağlık Bakanlığı olarak, “Birey Sağlığı, Aile Sağlığı ve Toplum Sağlığı” noktasında çeşitli stratejiler geliştirdiklerini ve bu yönde projeleri hayat geçirdiklerini anlatan Bakan Müezzinoğlu, “KYK’ya bağlı 350’nin üzerinde yurt var. Bu yurtlarla çeşitli çalışmalar yaptık ve öğrencilerden gelen talepler doğrultusunda bu üç farklı taramayı seçtik.” diye konuştu.

Bakan Müezzinoğlu, basın mensuplarından gelen bir soru üzerine yapılan sağlık taramalarına ilişkin sonuçların öğrencilerin aileleri ya da üçüncü şahıslarla paylaşılmasının söz konusu olmayacağını açıkladı.

PROJE NELERİ KAPSIYOR?

İmzalanan protokol kapsamında, gençlerin sağlığının korunmasına katkıda bulunmak için bir dizi çalışma yapılacak. Protokolün esasları arasında; “Öğrencilerin sağlığının geliştirilmesi”, “sağlık taramaları”, “sağlık okuryazarlığı” ve “sağlık hizmet talebinin artırılması” konuları var.

Çalışmalara pilot olarak seçilen Ankara, İstanbul, Diyarbakır, Erzurum, Trabzon, Antalya, İzmir, Balıkesir ve Tekirdağ’da başlanacak. Pilot uygulamanın ardından ise sağlık taramaları tüm Türkiye’ye yayılacak. Proje kapsamında ilk etapta 18 bin öğrenciye ulaşılması hedefleniyor.

 

Benzer Haberler