SON DAKİKA

ArnavutköyArnavutköyden Manşet HaberlerBölgeden HaberlerGüncel Haberler

Megakent İstanbul’da susuz kaldılar

İstanbul’un büyük oranda su ihtiyacını karşılayan ve su havzalarının yoğun olduğu Arnavutköy’de vatandaşlar su kuyularından su ihtiyaçlarını karşılıyorlar.

İstanbul’un büyük oranda su ihtiyacını karşılayan ve su havzalarının yoğun olduğu Arnavutköy’de vatandaşlar susuz kaldı. Arnavutköy’e bağlı Tayakadın Köyü Türkköşe mevkiinde İSKİ suyu olmadığı için yaklaşık 150 hane su ihtiyaçlarını taşıma su ile karşılıyor. Vatandaşlar İSKİ’nin imar olmadığı için su vermediğini belirterek 20 yıldır taşıma su ile ihtiyaçlarını karşıladıklarını ifade ettiler. Arnavutköy’ün su havzaları bakımından çok büyük öneme sahip olduğuna atıfta bulunan bölge sakinleri, “Ancak mahallemizin yarısında su var yarısında su yok. yıllardır burada su olmadığı için zorluk yaşıyoruz” diye yakındılar.

Cami var ama suyu yok

Mahallenin camisinde de su olmadığını belirten vatandaşlar, “Türkköşe Sefa Camisinde ve bir hayırsever tarafından yaptırılan Hacı Selim Sultan Camisinde de su yok. Türkköşe Sefa Camisi ibadete açık ama Hacı Selim Sultan Camisinin inşaatı bitmek üzere ancak alt katını düzenlendi alt katı ibadete açıldı. Bu iki camimizde de su yok” şeklinde konuştular.

 “Cami 6 yıl önce yapılmış”

Tayakadın Türkköşe Sefa Camii imamı Ömer Balcıoğlu camide İSKİ suyunun olmadığını belirterek, “Bu cami 6 yıl önce yapılmış ancak 1 yıldır resmi olarak kadroya sahip. Bende 1 yıldır bu camide görev yapıyorum. Camimizin eksikleri var ancak en büyük eksiğimiz su ihtiyacıdır. Camimizde ve bölgemizde İSKİ suyu yok bu nedenle cemaatimiz evlerine getirdikleri taşıma su ile veya camimizde kuyu suyu ile abdestlerini alıyorlar” dedi.

Mahallenin yarısında su yok

Mahalle sakinlerinden Adil Şahin ise, “Mahallemizin yarısında su var yarısında yok. yıllardır evlerimize kuyulardan su çekiyoruz. Türkköşe mevkiinde yaklaşık 150 hane var ve burada yaşayan vatandaşların hiç birinin evinde İSKİ suyu yok. Kuyulardan aldığımız suyu eve götürüyoruz. İstanbul gibi metropol bir kentte ve Arnavutköy gibi su kaynaklarının olduğu bir bölgede evlerde şebeke suyunun olmaması trajikomik bir olaydır. Yetkililer sorunun çözüleceğini söylediler ancak halen çözülmedi. Yetkililerden su sorununun bir an önce çözülmesini istiyoruz” dedi.

Haber: Salih Sütlan


Benzer Haberler