SON DAKİKA

Arnavutköyden Manşet HaberlerGüncel Haberler

Ve 3.Havalimanı İhaleye Çıktı

Arnavutköy’de büyük spekülasyonlara neden olan projelerden birisi 3.Havalimanı için ihale bugün başladı.

İstanbul’da Arnavutköy İlçesi dahilinde yapılacak olan üçüncü havalimanı için Cumhuriyet tarihinin en büyük ihalesi başladı. İhale için 17 firma şartname aldı; ancak 4 firmanın teklif verdi.

3. havalimanının kazananı Cengiz-Kolin-Limak-MAPA- Kalyon OGG
İstanbul’a yapılacak 3’üncü havalimanı ihalesinde en yüksek teklifi 22,152 milyar euro ile Limak-Kolin-Cengiz-Mapa-Kalyon Ortak Girişim Grubu verdi. 22 milyar 152 milyon Euro’luk miktarın kira bedeli olarak devletin şimdiye kadar kazandığı en yüksek rakam olduğu belirtildi.

3. havalimanının kazananı Cengiz-Kolin-Limak-MAPA- Kalyon OGG

İstanbul’a yapılacak 3. havalimanı ihalesinin açık artırmasında 25 yıllık kira bedeli için en yüksek teklifi, 22 milyar 152 milyon avro artı KDV ile Limak İnş. San. ve Tic. AŞ/Kolin İnş. Tur. San. ve Tic. AŞ/Cengiz İnş. San. ve Tic. AŞ/Mapa İnş. ve Tic. AŞ/Kalyon İnş. San. ve Tic. AŞ Ortak Girişim Grubu (OGG) verdi.

Esenboğa Havalimanı Sosyal Tesisleri’nde gerçekleştirilen ihalenin kapalı zarfla verilen ilk tekliflerinde, 25 yıllık kira bedeli olarak IC İçtaş/Fraport OGG 20 milyar avro artı KDV, Makyol İnşaat 4 milyar avro artı KDV, Limak/Kolin/Cengiz/Ma-Pa/Kalyon OGG 12 milyar 682 milyon avro artı KDV, TAV Havalimanları Holding 9 milyar avro artı KDV teklif etti.

Açık arttırma başlamadan önce Makyol İnşaat, ihaleden çekildiğini açıkladı.

Açık arttırma 20 milyar avro artı KDV üzerinden başladı.

TAV Havalimanları Holding AŞ, 31’inci turda mola istedi. Yaklaşık 25 dakika sonra ihale salonuna gelen TAV Havalimanları Holding AŞ, 21 milyar 55 milyon avro artı KDV teklif verdi.

73’üncü turda yeniden mola isteyen TAV Havalimanları Holding AŞ, 10 dakika sonra 22 milyar 31 milyon avro artı KDV olarak yeni teklifini açıkladı.

TAV Havalimanları Holding AŞ, 78’inci turda ihaleden çekildi.

Açık artırmanın devamında yarışan IC İçtaş-Fraport OGG, 87’inci turda mola istedi. Daha sonra ihale salonuna dönen IC İçtaş-Fraport OGG, 95’inci turda Limak/Cengiz/Kolin/Ma-Pa/Kalyon inşaat OGG’nin 22 milyar 152 milyon avro artı KDV teklifi üzerine ihaleden çekildiğini açıkladı.

Böylece ihalede en yüksek teklifi 22 milyar 152 milyon avro artı KDV ile Limak/Cengiz/Kolin/Ma-Pa/Kalyon inşaat OGG vermiş oldu.

İhale, DHMİ Genel Müdürlüğü Yönetim Kurulu ve Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım’ın onayıyla sonuçlanacak.

İhalede teklif edilen en yüksek tutarın üzerine ilave edilecek yüzde 18’lik KDV ile birlikte elde edilecek kira bedeli firma tarafından 3. havalimanının tamamlanmasının ardından ilk işletme yılından itibaren eşit taksitler halinde ödenecek.

 Nihat Özdemir: 3. havalimanı için kazmayı bir yıl içinde vuracağız

Limak Yönetim Kurulu Başkanı Nihat Özdemir, en yüksek teklifi verdikleri İstanbul’un 3’üncü havalimanının finansmanının yüzde 20’sini öz kaynaklarından karşılayacaklarını söyledi. Özdemir, inşaat için bir yıl içinde kazmayı vuracaklarını vurguladı.

İstanbul’un 3’üncü havalimanı ihalesini kazanan, Cengiz-Kolin-Limak-Mapa-Kalyon ortaklık grubu adına Nihat Özdemir açıklama yaptı. Türkiye’nin ve dünyanın en önemli ihalesini kazandıklarını kaydeden Özdemir, ihalenin; şeffaf, açık ve güvenilir olduğunu vurguladı. 2018’in sonlarına doğru yeni İstanbul Havalimanını bitireceklerini kaydeden Özdemir, “Büyük ve zor bir proje, ama bizler 5 ortak Türkiye’nin önemli projelerini kısa zamanda yapan ortak girişim gurubudur. Yatırımlarımız etap etap olacak. Şartnamemize baktığımızda 22 milyar 152 milyar Euro, 25 yıla bölünerek ödenecektir. Finansman modellerinin kaynaklarını hal ederek bu salona gelmiş bulunmaktayız. Herhangi bir zorluk çekeceğimize inanmıyoruz. Çalışmalarımıza da önümüzdeki sene başlayacağız.” dedi.

Açıklamalarının ardından gazetecilerin sorularını cevaplayan Özdemir, dış finansman konusunda, “En ekonomik şartları veren finansman çeşidini bizler gerçekleştireceğiz.” ifadelerini kullandı.

HAVALİMANININ İSMİNİ DEVLET YETKİLİLERİ VERECEK

Nihat Özdemir, hava limanının isminin sorulması üzerine de “3. Havalimanı Türkiye Cumhuriyeti devletinin malıdır. Dolayısıyla, ismi de Türkiye Cumhuriyeti’nin yetkilileri tarafından verilecektir.” demekle yetindi.

Özdemir, 3. havalimanı ile ilgili yapılan eleştirilerin aktarılması üzerine de şunları söyledi: “Yasalara uygun bir şekilde biz çalışmalara başlayabiliriz. ÇED gerekiyorsa ÇED’i, Orman İdaresi’nin izni gerekiyorsa bu izni alırız. Bu hava limanımız çevreye en az zarar veren hava limanı olacaktır.”

basın.

Benzer Haberler