SON DAKİKA

Arnavutköyden Manşet HaberlerBölgeden Haberler

3. Havalimanı Planları Askıda

İstanbul’a yapılacak 3. Havalimanı’na ilişkin Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından 5 Haziran’da onaylanan imar planları askıya çıktı.

3. Havalimanı’na ilişkin hazırlanan 1100.000 ölçekli Çevre Düzeni Planı değişikliği, 15.000 ölçekli Nazım İmar Planı ve 11.000 ölçekli Uygulama İmar Planı, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü ilan panosu ile web sitesinde askıya çıktı.

Çevre Ve Şehircilik Bakanlığı tarafından 5 Haziran’da onaylanan planlar, itiraz süresi olan 30 günün sonunda, 16 Temmuz günü askıdan inecek.

3. HAVALİMANI İLK KEZ PLANLARDA

Daha önce medyada görselleri paylaşılan 3. Havalimanı, İstanbul’un anayasası olarak nitelendirilen 1100.000 ölçekli Çevre Düzeni Planı’nda yer almıyordu.

Böylece, 2009 yılında İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ın başkanlığı süresinde hazırlanan Çevre Düzeni Planı’nda yer almayan havalimanı ilk kez planlara işlenmiş oldu. İstanbul’un kuzeyinde bulunan ormanların korunmasının amaçlandığı planda, şehrin doğu-batı aksı yönünde büyümesi, havalimanının Silivri’ye yapılması öngörülüyordu.

YETKİLİ, ULAŞTIRMA, DENİZCİLİK VE HABERLEŞME BAKANLIĞI…

11.000 plan notlarında, ‘Havaalanına ilişkin yapılaşma koşulları; Çevre Ve Şehircilik Bakanlığı tarafından uygun görülecek kentsel tasarım projesine göre, T.C. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı’nca onaylanacak avan projeye göre uygulama yapılacaktır ifadesi yer alıyor.

15.000’lik planlarda ise, ‘Çevre Ve Şehircilik Bakanlığı ibaresinin üstü çizilmiş durumda. 3. Havalimanı inşası sırasında, ÇED (Çevre Etki Değerlendirme) raporunda belirtilen hususlara uyulacağının belirtildiği plan notlarında, inşaat için orman alanlarında gerekli izinlerin alınması gerektiği, derelere ilişkin İSKİ ve DSİ’den görüş alınmadan uygulamaya geçilemeyeceği yer alıyor.

Benzer Haberler