SON DAKİKA

Arnavutköyden Manşet HaberlerDiğer

Arnavutköy’de de Kelebekler Görülüyor

İstanbul’da son günlerde sıkça görülmeye başlanan kahverengi kelebekler Arnavutköy’de de görülmeye başlandı.

Son günlerde özellikle İstanbul’da rastlanılan kahverengi kelebeklerin sürü halinde olmasa da Arnavutköy’de de dikkate değer  şekilde artmaya başladığı gözleniyor.Az ömürlü bu canlıların 8-10 yılda rastlanılan bu halleri sempatik görüntülere yol açıyor.

Bu konudaki bilimsel açıklama ise şöyle:

“İ.Ü. Orman Fakültesi Entomoloji (böcek bilim) öğretim üyesi Prof. Dr. Erdal Selmi: Kelebek kolonileri 8-10 yılda bir normal çoğalmanın yüzlerce katı fazla çoğalma patlaması yaşarlar. Bu periyotlarda özellikle Marmara Bölgesi’nde çingene kelebeği, kır tırtılı, sünger örücüsü isimlerini taktığımız Lymantria Dispar türü kelebeklerdir. Yaygın adıyla gece kelebeği ya da gece güvesi, çingene güvesi olarak da bilinir. Tırtıl durumunda durmak bilmeden birçok bitkinin yaprakları kemirir, gelişmesini tamamlayıp kelebek haline geldiğinde de çevreye bir zarar vermez. Türkiye’de bu türün doğal düşmanları 150 kadardır bu nedenle doğa bu türün zararını kapatır. Özellikle Amerika kıtasında bu tür kelebeğin doğal düşmanı az olduğu için bitkilere zararı büyüktür ve ilaçlama yapılarak yok edilmeye çalıştı. 15 gün içinde üreme süreci tamamlanacaktır”.

İ.Ü. Orman Fakültesi, Orman Entomolojisi Koruma Anabilim Dalı Profesörü Tamer Öymen de kelebeklerle ilgili olarak şu açıklamayı yaptı:

Bu kelebeklere özellikle meşelerin olduğu yol kenarlarında daha sıklıkla rastlamak mümkün. Birkaç günlük bir olay, birkaç gün sonra bitecek. Lymantria dispar adlı bu türün erkekleri kahverengi. Daha ziyade onlara rastlamak mümkün. Çünkü şu anda uçarak dişi arıyorlar. Dişiler ise beyazımsıdır. Dişiler uçmazlar. Bu türün insanlara hiçbir zararı yoktur. Herkese doğanın bu gösterisini izlemesini öneririm.”

Benzer Haberler