SON DAKİKA

Arnavutköyden Manşet HaberlerGüncel Haberler

Nevruz Kutlamalarında Arnavutköy BDP Yöneticisi Öldü

Bugün Nevruz Kutlamaları dolayısı ile Kazlıçeşme’de yapılan gösterilere katılan Arnavutköy BDP İlçe Yöneticisi  Hacı Zengin ‘in burada başına isabet eden gaz bombası nedeniyle  yaşamını yitirdiği iddia edildi.

İstanbul Kazlıçeşme’de Nevruz kutlaması yapmak isteyen gruba polis müdahale etti. Polisin attığı gaz bombası başına isabet eden BDP Arnavutköy İlçe Yöneticisi Hacı Zengin kaldırıldığı Arnavutköy Devlet Hastanesi’nde yaşamını yitirdi. BDP Eş Genel Başkanı Gültan Kışanak Twitter hesabından yaptığı açıklamada, Zengin’in hayatını kaybettiğini doğruladı.

 

OLAYLAR SONRASI KALDIRILDIĞI HASTANEDE YAŞAMINI YİTİRDİ
Barış ve Demokrasi Partisi (BDP) Arnavutköy ilçe yöneticisi 4 çocuk babası Hacı Zengin (57), Zeytinburnu’nda Nevruz kutlamaları sırasında çıkan olayların ardından döndüğü evinde rahatsızlanınca kaldırıldığı hastanede yaşamını yitirdi. BDP’li yöneticiler, solunum hastası Zengin’in polisin attığı gazın ardından rahatsızlanarak öldüğünü iddia etti.

BDP Arnavutköy İlçe Yöneticisi Hacı Zengin, Zeytinburnu’nda polisin müdahalesiyle sonuçlanan Nevruz kutlamalarının ardından öğlen saatlerinde Haraççı’daki evine döndü. Zengin, iddialara göre, evinde bir süre sonra rahatsızlanarak Özel Arnavutköy Hastanesi’ne kaldırıldı. Zengin yapılan tüm müdahalelere rağmen kurtarılamadı. Ölüm haberini alan BDP Eş Başkanı Gültan Kışanak ile aralarında Sırrı Sakık, Sebahat Tuncel, Özden Uçar, Hüsamettin Zenderlioğlu’nun da bulunduğu milletvekili ve çok sayıda partili hastaneye geldi.

DARP EDİLDİĞİNİ SÖYLEMİŞ
Zengin’in ailesiyle görüşen Gültan Kışanak ve Sırrı Sakık çıkışta basın mensuplarına açıklamalarda bulundu. Zengin’in Topkapı minibüs duraklarının olduğu mevkide yoğun gaza maruz kaldığını öne süren Kışanak, “Bu saldırıdan sonra herkes dağılmış. Yakınları 15 dakika sonra minibüs duraklarının olduğu yerde bulmuşlar. Bulduklarında nefes almakta zorlanıyormuş. Aynı zamanda darp edildiğini, arkadan vurduklarını söylemiş. Yakınları evine Arnavutköy’e getirmiş. Bir süre sonra rahatsızlanıp, hastaneye kaldırmışlar ve hayatını kaybetmiş. Umuyoruz otopside gerçekten ölüm nedeni doğru bir şekilde belirtilir. Herkes biliyor ki arkadaşımız polisin yoğun gazı ve darp sonucu yaşamını yitirmiştir. Ölüme sebebiyet veren şey, yoğun gaza maruz kalmasıdır. Aslında gaz bombalarını ne kadar ölümcül olduğunu biliyoruz. Her yıl ülkede birkaç kişi polisin kullandığı yoğun gaz bombası sonucu yaşamını yitiriyor” dedi.

 

VALİ AÇIKLAMA YAPTI:

İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, Fatih Projesi’nin işleyişini yerinde görmek Özel Esayan Ermeni Lisesi’ni ziyaret etti.

Mutlu, incelemeleri sonrasında gazetecilerin dün nevruz olaylarıyla ilgili sorularını yanıtladı.

Vali Mutlu, ” Dünden bugüne herhangi bir artış yok. Toplam gözaltı sayımız 135″ dedi.

“Ölen kişinin parti mensupluğu yok”

Mutlu, dünkü kutlamalar sırasında biber gazından öldüğü iddia edilen Hacı Zengin’in ailesine de başsağlığı diledi.

Mutlu, Hacı Zengin’in herhangi bir parti mensupluğu olmadığını kaydederek, “Doğrudan doğruya bir parti yöneticiliği yok. Partide görev almış bir pozisyonu yok bildiğim kadarıyla ama parti mensubu olduğu doğru. Vatandaşımızın bilinen bir rahatsızlığı var. Ciddi astım rahatsızlığı var ve bununla ilgili tedavi gören birisi. Saat 13.30’da Arnavutköy’de evinde vatandaşımız. Hastalandığı saat 15.30. Hastanede yapılan değerlendirmelerde vücudundan herhangi bir işaret fişeği ya da farklı şeylerden dolayı herhangi bir iz emare yok. Yani isabet etmiş herhangi birşeyden dolayı etkilenme sözkonusu değil” dedi.

http://www.youtube.com/watch?v=xgQ-aCCRhB8

“Adli Tıp ölüm nedenini inceleme sonucundan belirleyecek”

Zengin’in gazdan etkilendiği ya da kafasına isabet eden bir cisim nedeniyle öldüğü iddiasının sorulması üzerine Mutlu, “Kafasına isabet eden vücuduna isabet eden, vatandaşımızın en ufak bir darp emaresi yok. Bunu öncelikle ifade edeyim. Ne işaret fişeği ne de farklı bir şekilde vücudunda bir darp yok. Vatandaşımız ciddi kronik astım rahatsızlığı olan birisi. Saat 13.30’da evinde, rahmetli olduğu saat 15.30. Bu nedenle Adli Tıp ölüm nedenini elbette ki inceleme sonucundan belirleyecek” diye konuştu.

Zararın bilançosu 1 milyon TL’yi aştı

Bu arada, olayların ardından zarar gören otobüs duraklarının camları takılmaya başlandı. Büyük boy camların her birinin 500 TL değerinde olduğu belirtildi.

İBB’den yapılan açıklamada zarar bilançosu şu şekilde belirtildi:

“Olaylar sırasında İETT 14 tanesi metrobüs hattında olmak üzere diğer hatlarla birlikte 39 otobüs göstericiler tarafından taşlanarak büyük hasar gördü. İstanbul Büyükşehir Belediyesi Trafik Müdürlüğü’ne ait çocuklar için trafik eğitim otobüsü de yakılarak hasar verildi.

Metrobüs hattında 5 adet iade validatörü Akbil cihazı, Güvenlik monosu, 1 adet raket camı, 42 adet üst geçitte ve üst geçit rampasında bulunan korkuluk camları, E-5 üzeri karşılıklı otobüs durağı camları göstericiler tarafından kırıldı. Yenikapı’dan Zeytinburnu sahile kadar olan hatta ise 42 otobüs durağı göstericiler tarafından parçalandı.”

Benzer Haberler