SON DAKİKA

Bölgeden Haberler

Arnavutköy Karaburu’na Dünyanın 3.Büyük Feneri

fener

Dünya’nın 3.büyük Feneri Arnavutköy’de..

Gaziosmanpaşa’ya sadece 47 km uzaklıkta olan Arnavutköy ilçesinin Karadeniz sahilinde kalan Karaburun Deniz Feneri Dünyanın 3.büyük feneri olarak  yerini alıyor.

Aslında İstanbulluların da bu yeri tam olarak bildikleri söylenemez.Fakat maceracı bir kimliğe sahip olan yamaç paraşütçülerinin vazgeçilmez adresidir. Karaburun sahili, Yeniköy’e kadar olup toplam mesafesi 5 km dir.Uzun bir plaja sahiptir,sahil şeridinin ucu Sarıyer’e kadar varmaktadır.Aynı zamanda yazları denize girmek isteyenlerin mavi bayrak ödüllü temiz bir suya sahip olan Karaburun Yeniköy sahili bu özelliği ile de ön plana çıkmaktadır.

Fenerin hikayesine gelince..

Karaburun Deniz Feneri Kıyı Emniyet Genel Müdürlüğü, Rumeli Karaburun Tahlisiye İstasyonunun hizmet verdiği fener, Karaburun eski kale ucunda yer alıyor. Fener ışık gücü bakımından dünyanın üçüncü güçlü feneri. Fenerin ışık gücünü uzaklara yansıtması için kristal mercekler kullanılmış. Tavan ve yan cephelerde bulunan kristal aynaların (24 adet) yansımaları orta mercekte toplanarak güçlü bir ışık elde edilmiş. Şile fenerinden sonra Türkiye’nin ışığı en uzun erişime sahip feneri olarak biliniyor. Orijinal bakır kubbenin yanlarında yer alan yağmur suyu saçakları aslan kafaları ile süslenmiş. Yağışlı havalarda saçaklarda biriken sular, aslanların açıkağızlarından aşağı akıyor.

Mercekler gündüz güneş ışığı yansımasından zarar görmesin diye de kristallerin üstü örtü ile kapatılıyor. Fenerin denizden yüksekliği 54, kule yüksekliği 12 metre. Çakar fener 15 mil mesafe görünüme sahip.

Bahçe içinde bulunan direk ve direğe gerili bulunan uzun halat, kötü hava şartlarında sığ zemine oturan bir gemi mahsur kalırsa, roket tarzı ip, geminin üzerinden aşacak şekilde atılıp bağlandıktan sonra, teleferik sistemiyle yolcular kurtarılıyor. Deniz fenerinin denize doğru eteğinde tel örgü ile çevrili “Kimsesizler Mezarlığı” yer alıyor. Tarih boyunca denizden çıkan, kim olduğu bilinmeyen, sahipsiz cesetler buraya gömülmüş. Fenerin bulunduğu burun önceki yıllarda daha ilerdeymiş, liman yapımı için dinamitle patlatılan kayalar buradan alınıp kullanılmış. Kıyıdan deniz fenerine doğru veya fenerden aşağı bakanlar, burun çıkıntısının törpülenmiş yerlerini görebiliyorlar. Bu arada eski fener yerinin temel kaidesi kalıntıları da yeni fenerin biraz önünde olduğu fark ediliyor. Yöreyi ziyarete gelenlerin görmeden geçmedikleri, Karaburun’un simgesi olan ve burunda kuğu gibi duran fenerin çevresini, Mart ayında başlayıp Nisan ortasında kaybolan çiğdem çiçekleri süslüyor. Haziran 2008 itibarıyla önceleri beyaz boyalı bakır kule kubbesi orjinal rengine kavuşmuş.

Benzer Haberler