SON DAKİKA

Arnavutköy

YÖK’ün Gerekçesine Arnavutköylü Veliler Tepki Gösterdi

Yükseköğretim Kurulu’nun (YÖK) 5 Nisan 2012 tarihli Yükseköğretim Genel Kurul Toplantısı’nda alınan karara göre fen edebiyat fakültesi öğrencilerinin aldığı pedagojik formasyon programının da kaldırıldığı açıklandı.


Karara gerekçe olarak bu bölümlerde ortaya çıkan öğretmen fazlası gösterildi. Buna göre bundan sonra fen edebiyat fakültesini tercih edecek öğrenciler okulunu bitirdikten sonra öğretmen olmak için pedagojik formasyon eğitimi alamayacak haliyle Milli Eğitim Bakanlığı’nda öğretmenlik yapamayacak. Bu karar, ilgili bölümlerden mezun olan veya mezun olacak öğrencilerden büyük tepki aldı.
YÖK fen edebiyat fakültelerinde okuyan öğrencilerin tepkisi üzerine formasyonla ilgili yeni düzenlemeler yapılacağını açıkladı.

Öğrenci Velileri Gerekçeye Tepkili

Yükseköğretim Kurulu’nun (YÖK) bu karara gerekçe olarak bu bölümlerde ortaya çıkan öğretmen fazlası gösterildi ancak Arnavutköy ve Sultangazi gibi yeni gelişmekte olan ilçeler de birçok öğretmen açığı bulunuyor. Böyle ilçelerde öğretmen ataması yapılmamasından dolayı ücretli öğretmen olarak tabir edilen öğretmenler görev yapıyor. Ücretli öğretmenler ise kendi bölümleri olmayan derslere girerek öğrencilere ders anlatıyor. Bu nedenle YÖK’ün bu karara öğretmen fazlasını gerekçesi göstermesi öğrenci velileri tarafından da tepki çekti.

“Öğretmen fazlası varsa niye ücretli öğretmenler görev yapıyor”
Arnavutköy’de ikamet eden öğrenci velisi Selim Han konuya tepki göstererek, “Arnavutköy’de öğretmen açığı olduğunu biliyoruz. Bu açığı kapatmak için ücretli öğretmenler görev yapıyor. Ücretli öğretmen eğitimini almadığı bir konuda nasıl olurda benim çocuğuma yararlı olabilir ki. YÖK fen edebiyat fakültesi öğrencilerinin aldığı formasyon eğitimini kaldırmaya karar alırken gerekçe olarak bu bölümlerde ortaya çıkan öğretmen fazlası gösteriyor. Ancak Arnavutköy’de hemen hemen bütün okullarda öğretmen açığı var. Burada örneğin İngilizce okuyup atanamayan öğretmen ücretli öğretmen ücretli öğretmen olarak matematik derslerine giriyor. Bu şekilde eğitim veren bir öğretmenin öğrencilerimize yararlı olacağını düşünmüyorum. Mademki öğretmen fazlası var niye ücretli öğretmenler görev yapıyor, neden devlet öğretmen atamıyor” şeklinde konuştu.

“Eminim ki ücretli öğretmenlerinde içleri rahat değildir”
Bir başka öğrenci velisi Bilal Kaş ise, “Ben öğrencimin gördüğü dersin eğitimini alan bir öğretmen tarafından eğitim verilmesini isterim. Ancak okullarda ücretli öğretmenler görev yapıyor. Mademki öğretmen fazlası var neden atanmıyor. Birçok öğretmen atanmayı beklerken 2 yıl üniversite okuyanlar ücretli öğretmenlik yapıyor veya 4 yıl okuyanlar okudukları bölümlerin dışında farklı alanlarda derslere giriyorlar. Böyle bir öğretmenin öğrencilerimize bir şey katacağını düşünmüyorum. Çünkü ders verdiği bölümün eğitimini almamış nasıl yararlı bir ders anlatacak. Eminim ki ücretli öğretmenlik yapan öğretmenlerinde bu konuda içleri rahat değildir ama malesef Arnavutköy’de düzen böyle işliyor” diyerek öğretmen açığının olmasından dolayı yakındı.

Özel Haber: Arif Sapmaz

Benzer Haberler